Počet přihlášek není konečný, pokud kapacita oborů nebude uchazeči naplněna, zástupci jednotlivých fakult vyhlásí další kola přijímacího řízení.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava nabízí na bakalářském stupni přes padesát studijních programů. „Zatím jsme k datu 28. února 2024 obdrželi 3919 přihlášek,“ uvedla mluvčí VŠB – TUO Petra Halíková. Dodala, že první kolo přijímacího řízení proběhne do konce března a pokud se obory nenaplní, jednotlivé fakulty vyhlásí další kola přijímacího řízení.

ZŠ Kosmonautů 13, Ostrava-Jih.
Změnilo se něco? V Ostravě-Jihu už dva měsíce funguje sjednocená ZŠ Kosmonautů

Velký zájem je o Fakultu elektrotechniky a informatiky, konkrétně o obor informatika. V minulém roce se přihlásilo na Fakultu informatiky a elektrotechniky 2862 zájemců a na studijní program informatika 896 uchazečů. „Všechny programy fakulty jsou velmi moderní a odpovídají současným požadavkům pracovního trhu a garantují i uplatnění v budoucnosti. Absolventi jsou velmi žádaní na pracovním trhu a mohou požadovat velmi nadstandardní mzdové ohodnocení,“ řekl děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Jan Platoš.

Hokejisté HC Vítkovice Ridera svádí boje v předkole play-off s Hradcem Králové.
Víkendové tipy: v Ostravě na hokej, Baník, výstavu koček či r´n´r ples

Podobně jako v minulém roce je pro uchazeče atraktivní Ekonomická fakulta. V roce 2023 tu evidovali 3198 podaných přihlášek a největší zájem v minulém i letošním roce je o obor ekonomika a management. „Na Ekonomické fakultě nabízíme pestrou škálu studijních programů a specializací v rámci bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studia. Díky partnerství se sto třiceti mezinárodními univerzitami mohou studenti získat zkušenosti při studiu v zahraničí ve většině evropských zemích, ale i například v Koreji, Japonsku či Singapuru,“ vysvětlil děkan Ekonomické fakulty Vojtěch Spáčil.

Radek Velička při zahájení hlavního líčení.
VIDEO: Bez úcty k životu. Soud v Ostravě potrestal „vlastence“ Veličku

Další studijní programy, o které je na VŠB – TUO velký zájem, jsou stavební inženýrství, architektura a stavitelství a strojírenství. Nejméně podaných přihlášek obdržely Hornicko-geologická fakulta a Fakulta materiálově-technologická. „Univerzita reaguje na poptávku na trhu práce a nabízí studijní programy nebo vyučované předměty, o které je ze strany zaměstnavatelů velký zájem. Cítíme v této rovině velkou zodpovědnost vůči regionu a průmyslu obecně,“ tvrdí rektor technické univerzity Václav Snášel. Doplnil, že univerzita letos otevřela několik nových studijních programů v bakalářském stupni.

Ostravská univerzita v roce 2023 přijala 15 462 přihlášek a k 4. březnu 2024 má desetiprocentní narůst podaných přihlášek oproti stejnému období minulého roku. Největší zájem je o Lékařskou fakultu, která na podzim akademického roku 2023 otevřela obor stomatologie. V těsném závěsu je nejvíce podaných přihlášek na Pedagogické fakultě a na třetí pozici se umístila Filozofická fakulta.

Ostravští policisté pátrají po ženě, která vstoupila do cesty jedoucí tramvaji.
Neznáte ji? Tato žena vstoupila v Ostravě do cesty jedoucí tramvaji

„I v letošním roce registrujeme zvýšený zájem o studium na Ostravské univerzitě, přestože příjem přihlášek ještě není ukončen a v závěru tohoto období obvykle dochází ještě k výrazným změnám v řádech tisíců nově podaných přihlášek. Těsně před uplynutím termínu,“ uvedl vedoucí Centra marketingu, komunikace a popularizace Adam Soustružník.

Za podání jedné přihlášky na VŠB – TUO se platí pět set korun. Přihláška na Ostravskou univerzitu je dražší, uchazeč zaplatí šest set padesát korun.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Dietoložka Šárka Andělová: Obezita u dětí je z velké části vina rodičů

Zdroj: Deník/Kateřina Součková