Lidé, kterých se Deník zeptal na to, které služby postrádají, uvedli například opravnu deštníků, čistírnu stanů či opravnu rolet.

Jste spokojeni s nabídkou služeb
v Ostravě?
Hlasovat můžete v anketě pod článkem.

„Bydlím v paneláku a máme v bytě ty staré klasické rolety. Potřebuji jednu opravit, ale nevím kde. Takovou opravnu jsem nenašel. Nabízeli mi sice ty nové typy rolet, ty já ale nepotřebuju,“ podělil se o svou zkušenost Zdeněk Kramoliš z Ostravy.

Martin Kovář si pak posteskl, že od konce srpna hledá, zatím ale marně, provozovnu, kde by mu vyčistili stan.

„Část dovolené jsme letos strávili v kempu. Protože jsme nechytili zrovna ideální počasí, dostal stan zabrat. Tak bych jej potřeboval vyčistit. Slyšel jsem, že kdysi stany čistili v Třebovicích. Nikde jsem ale podobnou provozovnu už nenašel,“ posteskl si Martin Kovář.

KREJČOVÁ SI NESTĚŽUJE

Majitelka Krejčovství a opravny oděvů v Ostravě-Bělském lese Leona Osiková říká, že si na nedostatek práce určitě stěžovat nemůže.

„Zakázek máme dost, konkurence v našem oboru v Ostravě až tak velká není. Nejčastěji opravujeme zipy, často si nechávají lidé upravit třeba délku u kalhot. Další zákazník pak potřebuje zúžit kalhoty v pase, ženy pak zúžit sukni přes boky. Hodně zakázek míváme před plesovou sezonou,“ uvedla Leona Osiková.

V její provozovně si může zákazník nechat kalhoty i zalátat či si nechat do nich všít klín. V nabídce je i šití záclon či polštářků.

„Krejčových, které ovládají náročnější práce, ale ubývá. Jde spíše o ženy, které se tomuto řemeslu vyučily třeba před patnácti či dvaceti lety, některé dokonce ještě dříve. A tím, že středních škol a učilišť zbylo v celé republice už málo, nemají se mladé holky tomuto řemeslu kde naučit. Další otázka je, která z mladých slečen by o to stála,“ dodala Leona Osiková.

OBUVNICE: SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK SE VRÁTÍ 

Pavlína Pisingerová opravuje ve své provozovně v centru Ostravy v Milíčově ulici nejen obuv, ale také brašny, tašky, někdy i kufry.

„Brousíme i nože a přiděláváme klíče. Pro mě platí, že nejdůležitější je spokojenost zákazníků. Když odvedu dobře svou práci, přijde s botami do naší provozovny i příště. Stálí zákazníci jsou pro nás hodně důležití. Odhaduji, že tvoří asi dvě třetiny zákazníků. Vzhledem k masivním dovozům laciné obuvi hlavně z Asie se stává, že mi lidé přinesou obuv, kterou by už nemělo smysl opravovat. V takových případech se to zákazníkovi slušně, ale srozumitelně snažím vysvětlit. Přijdu tím sice o zakázku, ale většina lidí takový férový přístup nakonec ocení,“ dodala zajímavý postřeh Pavlína Pisingerová.