Dnes panuje v Kunčičkách čilý stavební ruch a první domy už září novotou. Většina zdejších obyvatel změny k lepšímu vítá, najdou se ale i tací, kteří si očividně práce druhých příliš neváží. U některých opravených domů už totiž vandalové stihli poničit nová zvonková tabla a dveře, objevilo se i pár případů krádeží stavebního materiálu.

K těm drobnějším patřila například ta, při které zloději neváhali rozházet po okolí několik desítek pytlů s omítkovou směsí jen proto, aby si odnesli dvě dřevěné palety, na kterých byly pytle složeny. Ale objevily se i závažnější případy.

Halda Heřmanice, 31. července 2019 v Ostravě.
Kauza Heřmanice: Ostrava o skládce věděla už dřív. Směrem k veřejnosti mlčí

„Ve spolupráci s policií a bezpečnostní agenturou se snažíme, aby takovýchto případů bylo co nejméně. Lidé v této lokalitě však musí pochopit, že nesmí být k dění ve svém okolí lhostejní a že na nich samotných leží největší díl zodpovědnosti za to, v jakém prostředí budou žít,“ řekl Deníku mluvčí realitní skupiny RPG Real Estate Petr Handl.

Pokud by se případy vandalství nebo krádeží množily, pak bude muset RPG podle jeho dalších slov přijmout ještě tvrdší opatření. „V krajním případě jsme připraveni projekt zastavit a prostředky určené pro tuto lokalitu investovat tam, kde si toho budou lidé více vážit,“ uvedl dále Handl.

Zda se podaří v Kunčičkách celý projekt dokončit a zda bude zkvalitnění této lokality dlouhodobě udržitelné, záleží také na tom, jak úspěšné zde budou se svým působením neziskové organizace Vzájemné soužití a Diecézní charita ostravsko-opavská, které zde nedávno zahájily svou komunitní práci.

Heidi Janků
Heidi Janků: Nebála se hříšného Hamburku, svou kariéru rozděluje na dvě části

Obě neziskové organizace i samotný městský obvod Slezská Ostrava se pak budou spolupodílet na výběru nájemníků pro obsazení volných bytů, které jsou zde k dispozici.

„Kunčičky se díky opravám, které zde společnost RPG Byty provádí, stávají opět příjemným místem. Naším společným cílem teď bude přivést sem takové nájemníky, kteří pomohou tomu, aby se zde skutečně dobře žilo,“ vyjádřil se starosta městského obvodu Slezská Ostrava Antonín Maštalíř.