„Dalších patnáct mladých psovodů bude docházet se svými čtyřnohými miláčky dva měsíce jednou týdně na cvičák. Zde pod bedlivým dohledem policejních kynologů se budou snažit pochopit psychiku svého zvířete, a následně se tak stát sehraným týmem. Kurz je mimo jiné zaměřen i na odstranění výchovných či výcvikových chyb psů,“ uvedla Kateřina Šimáková z preventivně informační skupiny ostravské policie s tím, že Kuzma není běžný kynologický klub, kterých v Ostravě působí několik. „Stejně tak jej nelze chápat jako konkurenci takovýchto kynologických organizací. U Kuzmy jde o snahu správně socializovat psa a připravit jej pro život ve městě tak, aby z něj byl příjemný společník nezavdávající příčiny k mezilidským konfliktům,“ zdůraznila Šimáková.

Již první kurz přinesl několik úspěchů. „Měli jsme tu jorkšírského teriéra Maxe. Před kurzem byl traumatizován jednak většími psy, jednak cizími lidmi,“ řekla Šimáková. Psa traumatizovaly zejména zážitky z minulosti. „Ve skupině jiných psů byl zcela konsternován a téměř neschopen pohybu. Po kurzu je veselý, a to i ve společnosti jiných, i značně větších psů velikosti retrievera či německého ovčáka. Soutěží s nimi při překonávání překážek. Je také schopen plně vnímat svou majitelku,“ uzavřela Šimáková.

Kurz měl kladný vliv i na fenu německého ovčáka jménem Jenny. Vůči malým plemenům se chovala agresivně a v přítomnosti jiných psů nereagovala na povely k přivolání. „Majitelka byla seznámena zevrubně se zásadami postupu při problémovém chování zvířete a předcházení kritickým situacím. Veškerá agresivita vůči malým psům po kurzu vymizela. Přivolání je stoprocentní i ve skupině hrajících si psů,“ přiblížila další případ Šimáková.

Bezplatný kurz je určen dětem a mladým lidem od dvanácti do osmnácti let, kteří vlastní psa. Další kurzy by se měly uskutečnit i v příštím roce.