První „na ráně" bývají často sestry. Mezi nejznámější ostravské případy z minulých let patřil například útok pacienta, který ohrožoval zdravotníky téměř metr dlouhou mačetou.

Mají i ostrahu

Mezi pracoviště, kde se sestry i lékaři setkávají s agresivními pacienty dost často, podle náměstka ředitele pro léčebnou péči ostravské fakultní nemocnice Josefa Srovnala patří například úrazová a chirurgická ambulance.

„Lékaře a sestry učíme, jak se v podobných situacích zachovat. Máme samozřejmě v nemocnici i ostrahu, která je rovněž připravena v případě nutnosti pomoci," uvedl Josef Srovnal.

Podle něj se agresivita zvyšuje, což ale souvisí s obdobným obecným trendem v celé společnosti. „Hodně lidí se domnívá, že pokud vystupují razantněji, domohou se něčeho rychleji či snadněji," přidal svůj pohled náměstek ředitele nemocnice.

Náměstkyně ředitele stejné nemocnice pro ošetřovatelskou péči Mária Dobešová uvedla, že slovních a také fyzických útoků ze strany pacientů přibývá.

„Prvotní je pro nás samozřejmě to, abychom pacientům kromě kvalitní léčby zajistili i bezpečnost. Stranou ale nenecháváme ani bezpečnost personálu. Dost často se s agresivitou setkávají naše zdravotní sestry. Jsou tak trochu v první linii," vysvětlila Mária Dobešová.

Kurzy sebeobrany

Pro zdravotní sestry, které pracují v odděleních, kde je nebezpečí útoku největší, připravila fakultní nemocnice i kurzy sebeobrany.

„Celkem se těchto kurzů zúčastnilo asi sto padesát sester. V méně náročných kurzech se učily, jak zvládat slovní agresivitu. Spíše pro mladší zdravotní sestry, které projevily zájem, byl připraven i kurz sebeobrany. Jejich učiteli byli dva trenéři ovládající judo," upřesnila náměstkyně. Význam mají podle ní ale i kurzy, ve kterých se sestry učí asertivně reagovat na slovní útok pacienta.

„S agresivními i opilými pacienty mají zdravotníci našich nemocnic velmi negativní zkušeností. Pravda je, že těchto pacientů přibývá a jejich agresivita roste úměrně s hladinou alkoholu v krvi. Do nemocnic se tito pacienti dostávají proto, že jsou velmi opilí. Bývají pak rychlou záchrannou službou přiváženi do nemocnic s drobnými poraněními v obličeji nebo na hlavě. Musí být ale přijati do péče, aby se vyloučilo případné vnitřní poranění," vysvětlila Hana Szotkowská, tisková mluvčí společnosti Agel, pod kterou spadá i Vítkovická nemocnice.

„Mnohdy se těmto agresorům musí věnovat celý personál daného oddělení, od lékařů přes sestry až po sanitáře. Protože stav jejich vědomí je ovlivněn alkoholem, nikdy se nedají vyloučit komplikace. Vždy se u těchto pacientů musí zároveň provést radiodiagnostické vyšetření, následuje i CT a následně je přijímáme na pozorování. Po celém tomto ,maratonu' nebývá výjimka, že pacient po vystřízlivění svévolně opustí oddělení," dodala Hana Szotkowská.

Ředitel Městské nemocnice Ostrava Tomáš Nykel míní, že agresivita je obecně vyšší, než bývala.

„V běžných odděleních nemocnice jsme agresivní chování ze strany pacienta v normálním provozu nezaznamenali. Pro tyto případy máme ale v nemocnici ostrahu," doplnil ředitel.