Nový test přináší podle mluvčí SPADIA LAB (SL) Simony Součkové řadu výhod pro vyšetřovaného i pro zdravotnický personál. 

"Laboratoř SL, která už tento test pilotně vyzkoušela, může kontinuálně spustit multiplexovou analýzu, aniž by musela měnit proces testování. Nově pacient s negativním testem na Covid-19 bude vědět, zda má chřipku a nemusí jít do karantény," řekla Součková.

Dekontaminace, Domov Slunečnice Ostrava, říjen 2020.
Covid v ostravské Slunečnici: hygienici hlásí 124 nakažených. Kraj prosí o pomoc

Hlavní pobočky diagnostických laboratoří má SPADIA LAB ve městech Praha, Brno, Ostrava, Frýdek-Místek, Havířov, Hlučín, Frenštát pod Radhoštěm, Nový Jičín a Opava.

Avizovaný společný test na Covid-19, chřipku A i B, který umožňuje včasnou diagnostiku, dnes představila Univerzita Karlova a její dceřiná společnost GeneSpector.

„V naší pilotní laboratoři SL bude každý pacient indikovaný na Covid-19 testován zároveň na chřipku z jednoho odběru. Celá krása těchto multiplexních analýz, tedy stanovení více onemocnění z jednoho vzorku je v tom, že nedochází ke změně celého procesu testování. Proto kapacita zůstane stejná s tím rozdílem, že pacienti získají výsledky na onemocnění Covid-19 a chřipku A i B najednou,“ uvedl jednatel a ředitel společnosti GeneSpector Michal Pohludka.

Multiplex společnosti GeneSpector přejímá stejné kvality jako samostatný test na Covid-19: odběrové soupravy obsahují opět odběrový roztok viRNAtrap™, který viry okamžitě inaktivuje a zároveň uchovává vzorky stabilní pro samotnou diagnostiku.

Významnou výhodou nového řešení je bezpečnost pro lidi, kteří se vzorky manipulují

Průplav DOL v Polsku - Kiedzierzyn Koźle.
Kanál Dunaj-Odra-Labe za 15 miliard má od vlády zelenou. Starostové nesouhlasí

„Virus se totiž v nově vyvinutém speciálním roztoku deaktivuje, aniž by se narušila jeho genetická informace. Roztok virus udrží bezpečně neutralizovaný i několik dní. Dnes se vzorky obvykle uchovávají zchlazené a jsou stabilní jen krátkou dobu. Nové testovací soupravy umožňují zkrátit dobu analýzy vzorku na polovinu oproti běžným řešením na trhu,“ zdůraznila vedoucí oddělení molekulárně-biologických metod Zuzana Dindová. Vzorek se nyní dá uchovávat pro další využití až po dobu jednoho týdne.

Pro pacienty se nic nemění

Zdarma může kombinovaný test absolvovat člověk stejně jako doteď na základě indikace lékaře či hygieny, nebo jako samoplátce.

„Prostřednictvím on-line objednávkového systému si vybere místo odběru, volný termín, konkrétní čas a provede platbu. Po úspěšné platbě bude zasláno potvrzení o registraci objednávky a platbě na zadaný e-mail. Zájemce se prokáže na odběrovém místě potvrzením objednávky z e-mailu. Lidé za tento multiplex nezaplatí více než za nynější test na covid. Za stejnou cenu testu obdrží tři výsledky,“ vysvětluje koordinátorka Petra Jašková. 

K TÉMATU

Rektor Univerzity Karlovy v srpnu představil vznik univerzitní dceřiné společnosti GeneSpector s.r.o. a avizoval přípravu multiplexu Covid-19, chřipku typu A a typu B na podzim 2020. V září byla na tiskové konferenci odstartována distribuce testů a zároveň přislíben termín představení rozšíření o stanovení chřipky na říjen 2020. Objednávky je možné již nyní realizovat na stránkách www.genespector.com.