Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Laguny: budou odtěženy do čtyř let?

Výběrové řízení na odstranění kalů z ostravských lagun je v plném proudu. Podle předpokladu by měla být v červenci podepsána rámcová smlouva s pěti uchazeči o tuto zakázku.

31.1.2014 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z lagun Ostrama Foto: DENIK/Miroslav Kucej

Ještě zhruba sto tisíc tun kalů je třeba odstranit z ropných lagun po bývalé chemičce Ostramo. Vedení společnosti Diamo, která areál spravuje, odhaduje, že pokud vše půjde podle plánů a bez komplikací, mohly by být laguny odstraněny v roce 2018.

Výběrové řízení

„Soutěž na odstranění kalů je vyhlášena od konce října a žádosti o účast s prokázáním kvalifikačních předpokladů musely být odevzdány do 16. ledna. Máme teď třicet dnů na vyhodnocení žádostí. Termín pro odeslání výzvy na podání nabídek do rámcové smlouvy je 17. února," řekl Deníku Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu Odra, státního podniku Diamo.

Jakmile bude vybrána vítězná firma, zbývající množství kalů z největší ekologické zátěže v republice by mělo být odstraněno do tří let od uzavření výběrového řízení.

„Firma bude mít podmínku do tří let kaly z lagun vymístit a do pěti let spálit. Pětiletý termín pro konečné odstranění kalů byl zvolen především proto, že kapacity spalovacích jednotek nejsou takové, aby se do nich ropný odpad mohl navézt a spálit najednou. Otázkou ale stále zůstává, jak dlouho se potáhne vlastní výběrové řízení," přiblížil ředitel Havelka.

Další kaly?

Problém, který sanaci ostravských lagun pozastavil, bylo objevení zhruba sta tisíc tun nadbilančních kalů, se kterými se nepočítalo.

„Původní množství kalů v laguně R3 bylo stanoveno na základě průzkumu, při kterém technici objevili pevné dno laguny zhruba ve třech metrech, přičemž se předpokládalo, že materiál pod těmito kaly představuje v minulosti navezená stavební suť. Dnes je již ověřeno, že původně zjištěné pevné dno představovala vrstva zpolymerovaných uhlovodíků, které ztuhly v asfalt. Když se tato vrstva obnažila, na vzduchu a za vyšších teplot se stala tekutou. Nyní již víme, že mocnost těchto kalů až po skutečné dno laguny je zhruba další tři metry, což je asi 75 tisíc tun kalů," vysvětlil ředitel odštěpného závodu.

Další ložisko kalů v laguně už objevit nemohou, protože celá oblast je zmapována třemi různými metodami, které realizovala VŠB-TUO.

„Jsme si stoprocentně jisti, že současný objem kalů je konečný. I kdyby v laguně po odtěžení nějaká ta tuna zůstala, stejně se musí dotčené okolí včetně podloží lagun do určité hloubky odtěžit a dekontaminovat přepálením při teplotě zhruba čtyři sta padesát stupňů Celsia, což problém vyřeší," doplnil Josef Havelka.

K TÉMATU

Česká tisková kancelář v minulých dnech uvedla, že zakázkou na sanaci ropných kalů se chce zabývat kontrolní výbor poslanecké sněmovny.
Návrh podala členka výboru Jana Lorencová (ANO). Podle ní je výběrové řízení zmanipulované a některé firmy mají výhodu.
Vedení společnosti ale tvrdí, že v současné situaci a při takové veřejné kontrole, jakou ostravské laguny podléhají, je téměř nemožné, aby jejich odstranění nesplňovalo jakékoliv zákonné podmínky. (ČTK)

Autor: Jakub Malchárek

31.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Ondřej Veselý
1 23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Praktičtí lékaři stávkovali, protestovali i lékárníci

/FOTOGALERIE/ Ordinace 160 praktických lékařů pro dospělé v okrese Ostrava zůstaly ve středu 18. října zavřené. Lékaři totiž stávkovali.

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

O jediný hlas zastupitelé Bílovce na svém mimořádném úterním zasedání neschválili smlouvu s investorem pro výstavbu velkolepého zábavního indoor parku pro rodiny s dětmi.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení