I kdyby byla nová technologie společnosti Simul Trust opravdu tak účinná, jak tvrdí její vedení, problém lagun po zkrachovalé chemičce Ostramo hned tak nezmizí.

„Pokud by vůbec přicházela v úvahu myšlenka změny dodavatele, muselo by se – vzhledem k tomu, jak je zakázka komplikovaná počítat s obrovským, až desetiletým zpožděním likvidace lagun,“ říká Pavel Vlček, mluvčí ministerstva práce a obchodu, a dodává: „Cílem je naplnit smlouvu, která je platná. Čistá Ostrava se zavázala dát areál s lagunami do pořádku.“

Společnost Simul Trust tvrdí, že na novou technologii přišla v podstatě náhodu, když testovala pyrolýzu pneumatik. Teď ji má chráněnou několika průmyslovými vzory.

Elektřina jako kompenzace

„Znečištěné zeminy z lagun proženeme speciální linkou, která je rozloží na uhlík, pyrolytický olej a metan. Ty lze využít jako palivo do generátoru a vyrábět tak elektrickou energii. Ta by mohla být dodána Ostravanům jako kompenzace za příkoří, které utrpěli dosavadním průběhem sanace. Naše technologie nemá žádný negativní vliv na životní prostředí,“ vysvětlil jednatel Simul Trustu Aleš Grof.

Speciální linku ve středu zástupci firmy předvedli v praxi. Mají ji instalovanou v areálu vratimovských papíren. Jde jen o zkušební provoz. Pokud by firma zakázku dostala, ráda by linku sestavila přímo u lagun v Mariánských Horách.

„Tato dnes představená technologie opravdu funguje a je možným ekvivalentem likvidace odpadu z lagun,“ uvedl včera Josef Havelka, ředitel státního podniku Diamo, který na sanaci dohlíží. I on ale upozorňuje na to, že změna dodavatele by byla složitá.

„Hypoteticky je možno vyměnit Čistou Ostravu jako subdodavatele v okamžiku, kdy nebude plnit závazné termíny, které ale zatím plní. Pokud by chtěla Čistá Ostrava s firmou Simul Trust spolupracovat, změnit technologie a likvidovat obsah lagun jiným způsobem, musela by projít novým schválením EIA a novým integrovaným povolením. To by mohlo trvat několik let,“ konstatoval Havelka s tím, že žádnou oficiální žádost o změnu subdodavatele ani technologie zatím neobdrželi. Z vyjádření společnosti Čistá Ostrava vyplývá, že o spolupráci se Simul Trustem neuvažuje. Problémy s odbytem paliva vyrobeného z lagun podle zaslaného vyjádření již vyřešila.

Čistá Ostrava: problém vyřešen

„Odbyt paliva je zajištěn. Aktuálně probíhají jednání s již vybraným okruhem zájemců. Kvůli riziku znevýhodnění některého z potenciálních partnerů budou další informace zveřejněny až po uzavření těchto jednání,“ sdělil mediální zástupce sdružení Lubomír Zabavík. Dodal také, že sdružení nemůže komentovat novou technologii společnosti Simul Trust, nezná specifikaci dané linky a na středeční prezentaci nebyli zástupci sdružení pozváni.

O firmě Simult Trust není slyšet v souvislosti s likvidací ostravských lagun poprvé. Dosud ale hlavně kvůli stížnostem obyvatel Vratimova. Právě tam totiž firma nelegálně skladovala kupy paliva vyrobeného z lagun, se kterým dále obchodovala. Vratimovští si dlouhé měsíce stěžovali, že hromady paliva zapáchají a ve městě se zvýšila prašnost.

Zanedbali komunikaci

„Zanedbali jsme komunikaci s médii, a tím pádem i veřejností. Jsme si toho vědomi a tuto chybu se snažíme napravit tak, že jsme ochotni zodpovědět veškeré dotazy a vysvětlit, jaké jsou naše záměry,“ tvrdil včera Aleš Grof, šéf firmy, která včera média i veřejnost pozvala do areálu bývalých vratimovských papíren. Firma by ráda s Čistou Ostravou na likvidaci lagun spolupracovala. „Jsme malá firma a vše závisí na rozhodnutí státního podniku Diamo. Nejsme v pozici, že bychom si mohli něco diktovat. Nám se podařilo udělat určitý objev, vědecky ho uchopit, zpracovat a strojírensky předvést,“ zmínil Grof.