Pracovníci Ostravských městských lesů začali pracovat na znovuzprovoznění cyklostezky včera ráno. Doposud se na cestě pro cyklisty, vedoucí z velké části územím národní přírodní památky Landek, však nic nedělo. Uzavřena byla loni v srpnu kvůli padajícímu kamení, a nestabilitě svahů, které ji lemují.

Kácení stromů

Uzavřená cyklostezka znervózňuje nejen cyklisty a chodce, ale i vedení blízkého Landek Parku. Na přelomu srpna a září by snad měl být téměř dvoukilometrový úsek cyklostezky mezi Ostravou-Koblovem a Landek Parkem v Ostravě-Petřkovicích průjezdný.

„Práce na opatřeních proti skalnímu řícení zahájila společnost ráno kácením stromů, které by vlivem svahových pohybů mohly následným pádem ohrozit uživatele cyklostezky," přiblížil včera mluvčí ostravského magistrátu Michal Bayer.

Cyklisté nejsou

Jak už Deník v květnu informoval, cyklisté měli na znovuotevřenou stezku vyjet nejpozději do konce prázdnin. Počítalo s tím i vedení blízkého Landek Parku, které na začátku letních měsíců otevřelo před ústím cyklostezky do areálu restauraci pro cyklisty.

Nestalo se tak, a stojany na kola před budovou tak zejí prázdnotou.

„Máme už několik týdnů otevřeno, v restauraci se konají různé akce, ale co se týká cyklistů, nezabloudí k nám málem ani kolo. Sem tam se objeví nějaký odvážlivec, který uzavřený úsek cyklostezky projede na vlastní nebezpečí," popsal ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Absolutní uzavírka

Práce Ostravských městských lesů by měly trvat maximálně dva týdny. Na místě budou i strážníci Městské policie Ostrava.

„Jedná se o činnost s vysokým rizikem vzniku úrazu nebo ohrožení života pádem stromu, proto v místě bude absolutní uzavírka. Od 15. srpna budeme pokračovat osazováním speciálně vyrobených bezpečnostních svodidel podél komunikace," dodal Michal Bayer. Všechny úpravy by měly být hotovy do konce srpna, pak bude cyklostezka konečně zpřístupněna cyklistům. Přes mírné zúžení v některých částech bude umožňovat obousměrný provoz.

„Jsem rád, že už se konečně věci začaly hýbat, a pevně věřím, že za dva měsíce bude hotovo. Mám k cyklostezce vztah, proto doufám, že se zase v nejbližší době nebude uzavírat kvůli nějakému řícení," uzavřel Lumír Plac.