Jako horník do autentického prostředí černouhelného dolu může sfárat každý návštěvník Landek Parku v Ostravě-Petřkovicích. Atmosféra jako za provozu tady na lidi dýchne hned na začátku prohlídkové trasy.

„Startujeme v budově s těžní klecí, která je od loňského podzimu upravená tak, aby evokovala skutečné fárání. Všude kolem dokola se setmí, pod nohama návštěvníků se rozsvítí videosimulace fárání kilometry pod zem, kabina se třese, dělá rámus, fouká vítr. No prostě takový správný začátek hornické šichty," usmívá se Lumír Plac, ředitel Landek Parku.

Důlní expozice bude navíc zanedlouho rozšířena o úsek důlní dopravy. Na začátek června totiž sdružení Dolní oblast Vítkovice chystá ve spolupráci s Nadací OKD zprovoznění historického vláčku, který původně sloužil k převozu lidí na pracoviště v dole.

„V originálních vozících, takzvaných pulmanech, se teď budou moci projet naši návštěvníci. Právě teď finišujeme s přípravami, dokončujeme samotnou trať, budeme montovat signalizaci," vyjmenovává Lumír Plac a dodává, že v rámci trasy vlaku se podařilo obnovit i kus původní tratě. První jízda důlní mašinkou se plánuje na 9. června.

Landek park.

Tím však novinky v muzeu pod vrcholkem Landek nekončí. Tou další je dnes už historický kombajn Panda.

„Ještě před pár lety činný kombajn pomohl v letech 1993 až 2007 na Dole Lazy v ostravsko-karvinském revíru vytěžit sedm milionů tun uhlí. Váží 72 tun, na délku má 12 a na výšku více než šest metrů," popisuje David Karčmář z obchodu a marketingu sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Panda obohatí lapidárium dobývacích a přípravářských strojů, které jsou součástí venkovní plochy v Landek Parku. Ti nejmenší pak na venkovní expozici určitě ocení minizoo, kterou sdružení Dolní oblast Vítkovice připravilo ve spolupráci se Zoo Ostrava.

„V současnosti zde máme tři kamerunské kozy, z toho jedna bude každým dnem rodit. Necháme se překvapit, kolikanásobná maminka to bude," dodává Pavlína Brožová z Landek Parku.

Ilustrační foto

Kdy do Landek Parku?

Navštívit Landek Park lze denně, prohlídky začínají vždy v celou hodinu od 9 do 16 hodin. Lidé se mohou vydat na velký okruh, který zahrnuje nové fárání do Dolu Anselm, komentovanou prohlídku a expozici báňského záchranářství. Součástí malého okruhu je „jen" prohlídka báňského záchranářství. Malý okruh stojí 90 korun, velký vyjde na 150 korun, děti, studenti a senioři mají zlevněné vstupné.

Zajímavosti z Landek Parku…

*Na hornické svačince a dalších havířských specialitách si můžete na Landeku pochutnat v tradiční stylové restauraci Harenda u Barborky.

*Sport aréna Landek nabízí čtyři tenisová hřiště, dvě hřiště na plážový volejbal, víceúčelovou sportovní halu na futsal, florbal, nohejbal, stolní tenis, házenou nebo badminton, školu tenisu pro děti i dospělé, letní příměstské tábory pro děti od pěti let zaměřené na sport a pobyt v přírodě a další sportovní aktivity.

*Pro ty odvážnější jsou připraveny i nejrůznější adrenalinové sporty, jako lukostřelba, bungee running nebo aquazorbing.