Podle plánů města by se měly přestavět na školící a vzdělávací středisko nebo centrum umění a řemesel s malým muzeem o koních. Nové řešení by mělo umožnit využívat historickou stavbu v souvislosti s požadavky současných obyvatel města, řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel.

O konečné verzi využití budovy zastupitelé rozhodnou na podzim, příští rok by měla začít samotná rekonstrukce. Mezi zvažovanými možnostmi je také vybudování ekocentra nebo hotelu, nová studie ale dává dává přednost právě školícímu středisku či centru umění a řemesel s malým koňským muzeem. Jedním z důvodů je také rozšíření volnočasových aktivit pro návštěvníky parku.

Radní se rozhodli zachránit konírny v parku Boženy Němcové kvůli jejich stále horšímu technickému stavu, na kterém se podepsal zub času a také nedávný požár. Objekt nyní hlídá bezpečnostní služba, v červenci město začne s odstraňováním poškozené střechy. Pak přijdou na řadu podpěry stropů a zazdění celého spodního patra poškozené budovy. Na záchranné práce má Karviná v rozpočtu 1,5 milionu korun.

Chátrající konírny jsou poslední ze souboru historických staveb provozně spojených s empírovým zámkem Fryštát, jediného dochovaného ze tří honosných zámků, které se na území Karviné nacházely ještě ve 20. století. Historie zámku je spjata především se zakladatelskou knížecí rodinou těšínských Piastovců a s jeho posledními majiteli, hraběcím rodem Larisch-Mönnichů, který měl významné postavení u císařského dvora.