Ti nechávali na slunci rozprostřená plátna namočená do zvířecí krve a pak je přikládali na ránu, která brzy ožila hemžícími se larvami.

Ve druhé polovině dvacátého století došlo k útlumu a odsunutí této metody na pokraj zájmu a lidé se o ní dovídali jen ojediněle v literatuře.

Od poloviny devadesátých let minulého století se ale larvy objevily znovu a za tu dobu jimi bylo léčeno více než dvacet tisíc lidí, a to především ve Velké Británii, Německu, USA a Izraeli. U nás ji poprvé před čtyřmi lety aplikoval pražský lékař Karel Novotný. Tento příklad inspiroval i chirurga ostravské Městské nemocnice Tomáše Kyselého, který začal metodu uplatňovat na svém pracovišti jako první v kraji.

Příběhy pacientů

Čtyřiačtyřicetiletého Valentýna Jaščišáka z Ostravy přivezla sanitka do nemocnice poté, co mu kolejový vozík přejel nohu. Rána se špatně hojila. Lékař navrhl léčbu larvami. Pacient souhlasil. „Snášel jsem to dobře, cítil jsem zpočátku slabý pohyb a svědění v ráně, ale vydržel jsem to,“ popsal Jaščišák, který je dnes už i po plastické operaci. Do nemocnice dochází jen na kontrolu. Samozřejmě po svých.

Šestašedesátiletou Marii Bučkovou z Pustějova jsme zastihli v ambulanci pro nehojící se rány. Také ona si vyzkoušela léčbu larvami. Z malé ranky po chřipce se totiž před deseti lety stal nepříjemný problém - bércový vřed.

„Měla jsem z těch larev hrůzu, já totiž mouchy nesnáším. Ale pan doktor mě přesvědčil. Třetí a čtvrtý den jsem cítila slabé píchání jakoby jehlou, ale pak už přišla ohromná úleva,“ svěřila se pacientka. I další pacient Andělín Miczko je s dosavadní netradiční léčbou spokojený. Pracuje na zahrádce a na larvy v noze už jen vzpomíná.

Malí chirurgové

Diabetická gangréna, proleženiny, následky bércových vředů, hnisavé rány - to vše patří mezi takzvané chronicky se nehojící rány. „I když v dnešní době existují už nejrůznější přístroje a pomůcky, které léčbu dovedou usnadnit, stále je tato oblast vhodná pro bádání a uplatňování rozličných metod,“ říká Kyselý a larvy mouchy bzučivky zelené přirovnává k malým chirurgům, kteří odumřelou tkáň umějí odstranit.

„Prostě se touto odumřelou živí, zdravou tkáň ale nepoškodí, té se nejenže vůbec nedotknou, ale naopak stimulují tvorbu tkáně nové. Po asi pěti dnech se larvy z rány vyjmou a jsou bilogicky zlikvidovány,“ říká ostravský chirurg, který má s touto léčbou ty nejlepší zkušenosti. Stejně jako většina pacientů.