Kdo si hraje, nezlobí! A platí to i pro dospělé…

Láska ke hrám a hraní přivedla tři mladé lidi až k nápadu založit klub a půjčovnu deskových her. Dnes se v prostoru pro volný čas Sluj v Lužické ulici ve Výškovicích scházejí jak děti, tak dospělí.

Mohou si zde zahrát některou z deskových her, kterých zde mají na tři stovky. Nebo si je zapůjčit i domů.

A často zde zamíří i ti, kdo nějakou hru dostali, ale návod se jim zdá natolik složitý, že nejsou s to se jím sami prokousat, natož jej pochopit. I s tím jim zde pomohou.

Statik a konstruktér

„První hra modernějšího typu, kterou dodnes uznávám, bylo asi Proroctví," vzpomíná sedmadvacetiletý Ondřej Cigánek, jeden ze zakladatelů klubu, sám vášnivý hráč (jeho osobní rekord v hraní hry je 11 hodin) a také sběratel her.

V „civilu" je pak statik a konstruktér. Jak doplňuje, k hraní deskových her jej přivedly hry na počítači. Trochu mu ale chyběl „živý" kontakt s podobně zaměřenými kolegy, kterou obrazovka plně nenahradí.

„Já si vzpomínám na dětské kostky, z každé strany měly část obrázku a dohromady jsem skládala jeden velký. Bylo to vlastně takové puzzle," doplňuje jej třiadvacetiletá kolegyně Zuzana Batková o svou nejranější vzpomínku na oblíbenou hru. Sama si zahraje nejraději ty, při nichž nezáleží na náhodě, neničí se, ale naopak něco buduje město, farmu… Akčním bojovým hrám holdují spíše příslušníci opačného pohlaví. Na věku nezáleží.

„Učí plánovat, optimalizovat, pracovat s lidmi i penězi," jmenuje přínos hraní her Ondřej. Podle svých slov má „v hlavě" kolem stovky návodů na hraní deskových her a v rámci klubových aktivit se o ně dělí i s dalšími zájemci.

Hra o trůny

Hraní deskových her dnes zažívá renesanci. Jejich výrobci bedlivě sledují trendy v digitálním i filmovém světě, a ty pak přenášejí právě do podoby deskových her. Například také česká pohádka Hra o trůny už má „svou" hru. Ale funguje to i naopak.

Zakoupení takových her není lacinou záležitostí. Ceny se dnes pohybují ve stokorunách. „Průměr je kolem osmi set korun. Dobré hry lze ale koupit už za tři stovky. Cena se však může vyšplhat i na dva a půl tisíce," doplňuje Cigánek. On sám jich má kolem sto padesáti.

Názvy jako Battlestar, Galactica, War Craft, Terra Mystica, Trajan, Time Line…, starším ročníkům, odkojeným klasickým Člověče, nezlob se, asi nic moc neřeknou. Zasvěcenci však vědí… Scházejí se nejen v podobných klubech, ale i na webu Zatrolené hry, kde si předávají novinky, zkušenosti, návody.