„Ještě když byly hodiny na věži, jsme zjistili, že závada je asi v motoru, což se nakonec potvrdilo jako příčina, proč hodiny nefungovaly. Proto jsme motor dali nový a vyměnili jsme všechny staré žárovky za moderní LEDkové. Ručičky na hodinách teď svítí denní bílou barvou,“ říká Adam Bogocz, technik, který jehož firma opravu prováděla. Pro změnu barvy světla se prý rozhodli proto, aby se více hodila k barvě fasády.

Hodiny se na věži šikmého kostela měnily za nové před 10 lety při opravě fasády. Poslední dva tři roky ale nefungovaly. „Ciferník byl v pořádku, to mě mile překvapilo, nebyl nijak poškozený a nijak opotřebený,“ dodává Bogocz.

Ilustrační foto. Třinecké kino Kosmos.
Solidarita vadila. V Třinci ukradli ukrajinskou vlajku, chceme českou, vzkázali

Nově hodiny jsou cesiové, neboli atomové, a řízeny jsou na dálku signálem z Německa. Čas ukazují s neuvěřitelnou přesností, odchylka je prý maximálně jedna vteřina za tisíc let.

Na opravě věžních hodin, které zejména za tmy nepřehlédne nikdo, kdo přijíždí ze směru od Orlové kolem hřbitova v Karviné-Dolech, se podíleli mimo jiné členové společenství Karvinští zvonicí. Ano, ti, kteří v Karviné oživili tradici ručního zvonění na zvony a tento zážitek několikrát do roka dopřejí i zájemcům z řad veřejnosti.

Vanda Staňková, bývalá předsedkyně představenstva OKD řídila firmu dva a půl roku.
Odešla žena, jež stála v čele těžařské firmy OKD

„K opravě jsme se chystali už od Vánoc, ale došlo na ni až teď. Řekli jsme si, že to uděláme jako brigádu, zaplatit bude potřeba jen materiál. Je to takový takový náš velikonoční dárek místní farnosti,“ říká s úsměvem Tomáš Hejda, technický administrátor karvinské římskokatolické farnosti, jenž je stejně jako Adam Bogocz jedním z Karvinských zvoníků. Je prý rád že hodiny za tmy opět svítí a dokonce jde pomocí potenciometru nastavit i intenzita světla.