Původně měla dorazit Niké do Ostravy už loni, podařilo se to však až letos. Nadační fond Historie dobrodružství si ji propůjčil z Národního technického muzea v Praze.
"Je to pochopitelně perfektní pocit vidět ji u nás v regionu. Niké tady vznikla, teď se tady vrací," řekl v pondělí Deníku Richard Konkolski během toho, co koordinoval ustavení lodi v místě budoucí expozice.

Ilustrační foto.
Drama v autobusu. Lže studentka, nebo řidič? Řidič je obžalován z vydírání

Ta má prozatím podobu samotné lodi na kovové konstrukci, to se ale brzy změní. "Expozice je zatím ve velmi surovém stavu. Kolem lodi vznikne pódium, které bude navozovat dojem vln, vedle Niké bude stát lodní kontejner, v jehož jedné části bude videomapping přibližující cestu Richarda Konkolského, ve druhé pak maketa kajuty jeho lodi. Z kontejneru bude možné Niké vidět i ze shora," vysvětlil Marek Hýža z Nadačního fondu Historie dobrodružství, který expozici ve spolupráci s Konkolským do Ostravy dostal.

Dame Diop.
Přijde Baník o nejlepšího střelce? Diop vyrazí jednat do Turecka

Dolní Vítkovice slibují, že expozice bude interaktivní a příchozí se doslova ponoří do tajů námořního jachtingu. "Expozicí vzdáváme hold slavnému cestovateli a rodákovi z nedalekého Bohumína. Půjde o skvělý přírůstek do expozice Malého světa techniky," zmínil ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela a sám Konkolski podotkl, jaké měl při stavbě Niké, kterou sestrojil svépomocí, původně plány. 

„Měla to být původně šestimetrová loď, ale když jsem se rozhodl startovat v závodě přes Atlantik – a později s ní vyrazit i na cestu kolem světa –, kde měli pořadatelé své předpisy, tak jsem ji musel postavit sedmiapůlmetrovou,“ vysvětlil šestasedmdesátiletý stavař z Bohumína. Kdo bude mít štěstí, může jej během roku, kdy bude Niké v U6 vystavena, potkat osobně. Expozice bude přístupná od 10. března.

Záběr z kamery incidentu, který se odehrál koncem loňského roku v Ostravě.
Policie vyšetřuje krvavý incident v Ostravě. Svědek se našel
Snímek z natáčení druhého dílu krimiseriálu České televize Místo činu Ostrava.
Místo zločinu Ostrava: Poznáte místa, kde se natáčel dnešní díl?