Veřejnosti bude Legiovlak – Pojízdné Muzeum Československých legií, odboje i Armády České republiky přístupné zdarma od čtvrtka 30. září až do neděle 10. října 2021. Ve všední dny od 8 do 16 hodin a o víkendu od 9 do 16 hodin.

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918 až 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky.

Oprava mostu přes Porubku u křižovatky Vřesinská znamená porubské omezení číslo jedna a potrvá až do prosince.
Šoféři v Porubě, netěšte se: Oblouk zavřou, Lidl otevřou!

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Slavnostní představení historické expozice pojízdného muzea Legiovlak se na vlakovém nádraží Ostrava-Svinov uskuteční ve čtvrtek 30. září v 10 hodin.