„Ale v těch skafandrech nejsme celou pracovní dobu…“ uvádí zástupkyně přednosty infekční kliniky Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Služby má čtyřiadvacetihodinové; jednu končí v sobotu ráno a další nastupuje za necelé tři dny. Hospitalizovaných pacientů s koronavirem tu leží pořád okolo deseti.

Plán vlády na postupné uvolňování opatření kvůli koronaviru.
PŘEHLEDNĚ: Kompletní plán vlády. Kdy otevřou školy, obchody či restaurace

„Jedni odcházejí, noví přicházejí. Jiní čekají na výsledek vyšetření a další skupinu tvoří pacienti v karanténě. Z pozitivních pacientů je napojený na ventilátor jen jeden, je léčen na Klinice anesteziologie a resuscitace,“ komentuje to MUDr. Petroušová.

Ostatní pacienti s klasickými infekčními chorobami například borreliózou, průjmy, vyrážkami, záněty mozkových blan jsou teď v porubské nemocnici tam, kde to podmínky i jejich stav dovolí. Infekční oddělení je vyhrazeno lidem s příznaky koronaviru. „Někteří mají jen teploty. Když se prokáže, že je to zánět, třeba žlučníku či močových cest, překládáme je na jiná oddělení,“ říká lékařka.

Kdo má COVID-19, zůstává, smí se k němu pouze ve skafandrech jak se tady říká ochranným setům skládajícím se z overalů, brýlí, respirátorů, rukavic, pokrývky hlavy a návleků na obuv. „Za službu jich spotřebuji čtyři až pět. Je jich stále dostatek,“ popisuje lékařka s tím, že na bezpečnost dbají od počátku. Nikdo z infekčního není pozitivní ani v karanténě!

Čápi v Hrabové, 14. dubna 2020.
VIDEO: Podívejte se, jak se žije čápům na hnízdě v Ostravě-Hrabové

Práce zdravotníků se kvůli koronaviru odlidšťuje. „Je až kosmická, což mi osobně nejvíce vadí. Neexistuje jen tak za pacientem zajít a promluvit si s ním, postarat se o drobnosti. Vstup do pokoje teď plánujeme, zvažujeme, s čím dovnitř půjdeme, abychom zvládli co najednou nejvíce úkonů,“ vysvětluje doktorka s dvacetiletou praxí na infekční klinice FNO.

Situaci, jak upozorňuje, snášejí zle zejména senioři (leží tu klienti domovů Iris i Alzheimer Centrum). „Někteří jsou zvyklí na svůj klid, těžce nesou změnu prostředí. Navíc se okolo nich pohybují lidé ve zvláštních oblečcích,“ podotýká zdravotnice. Riziko si každopádně uvědomuje. A spíše než strach pociťuje z dosud nepříliš známého onemocnění respekt.

V pondělí před půlnocí havaroval v Karviné šestadvacetiletý řidič.
Ohlédnutí za divokou částí Velikonoc, opilci v autech, lidé bez roušek

Na infekčním je posílený tým zdravotních sester i lékařů, pracují tu chirurgové, neurologové, dermatologové, hematologové, ortopedi. „Pokud pacient nepotřebuje anesteziologa a resuscitační tým, vše okolo něj i oni zvládají. Neřeší svou specializaci, ale člověka. Pro ty mladší před atestací je to obrovská zkušenost, pro nás velká pomoc,“ líčí zástupkyně přednosty.

Ke zhroucení z vyčerpání na infekční klinice Fakultní nemocnice Ostrava v Porubě podle ní dosud nedochází. „Pravidelně se střídáme, ochranné pomůcky plní svůj účel, snažíme se nad pandemií nepřemýšlet, plníme své úkoly a nepřipouštíme žádné výjimky. Ty by mohly vést k chybám,“ dodává lékařka.