Minimálně ještě dva měsíce tak bude LFOU v nestandardní situaci, kdy má dva děkany – Arnošta Martínka a Pavla Zonču.

Posun by teoreticky mohl přijít v září, kdy se sejde akademický senát LFOU a bude opět hlasovat o návrhu na odvolání Pavla Zonči z funkce děkana. V pondělí to na tiskové konferenci potvrdil předseda akademického senátu Igor Dvořáček.

Situace se tak vrací na samotný začátek celého sporu poté, co Krajský soud v Ostravě počátkem července zrušil rozhodnutí rektora Ostravské univerzity Jana Laty. Ten na podzim 2016 právě na návrh akademického senátu odvolal z funkce tehdejšího děkana LFOU Pavla Zonču.

V okolí ostravského sídliště Fifejdy měl zatím neznámý muž znásilnit osmiletou holčičku, snímek z 23. července 2018.
Muž, který znásilnil 8letou dívku v Ostravě, je ve vazbě. Volala o pomoc, marně

„Chceme vyhovět přání pana rektora, aby naše rozhodnutí bylo přijato co nejrychleji,“ uvedl Dvořáček s tím, že každý krok akademického senátu nyní konzultuje s právníky. „Každé naše rozhodnutí je napadáno a zase napadáno. A podobný scénář očekáváme i v září a jsme na něj připraveni,“ uvedl Dvořáček s tím, že v posledních dnech řešil to, aby byl senát usnášeníschopný. „V současné době máme 19 členů, což je podle právníků v pořádku,“ dodal Dvořáček.

Situace mezi oběma institucemi se ještě více vyhrotila poté, co nový ředitel FNO Evžen Machytka po auditu v nemocnici odvolal tři přednosty, mezi nimi i Dvořáčka coby šéfa Ústavu soudního lékařství, a Martínka, který stál v čele interní kliniky. Důvodem byl střet zájmů. Igor Dvořáček novinářům řekl, že s důvody nesouhlasí a bude se proti důvodu výpovědi bránit soudně.

Ilustrační foto.
Smrt čtyřleté dívky v Ostravě: otazníky zůstávají. Soud obžalované osvobodil

Současná situace mrzí i děkana a dlouholetého lékaře FNO Arnošta Martínka. „Pokud se situace nezmění a obě instituce spolu nezačnou opět spolupracovat a komunikovat, bude to mít negativní až katastrofický dopad pro FNO i LFOU,“ prohlásil Arnošt Martínek.

Nový ředitel Evžen Machytka agentuře ČTK řekl, že očekával na tiskové konferenci od LFOU řešení. „Namísto toho přišlo pouze nehorázné obvinění a osobní útok, který postrádá jakoukoliv snahu o řešení této situace," řekl agentuře ČTK Machytka.