Martínka, který už před časem fakultu vedl a po sporné personální situaci rezignoval, podpořil ve volbě akademický senát fakulty.

Definitivní slovo bude mít rektor Ostravské univerzity Jan Lata, jemuž akademický senát výsledek svého rozhodnutí předkládá a rektor pak rozhoduje o jmenování. Nového děkana měli senátoři vybírat ze tří kandidátů. O funkci se kromě Martínka ucházel i přednosta kliniky ORL Pavel Komínek a prorektor Roman Hájek, který ale 6. listopadu z kandidatury odstoupil.

Pro Martínkovo zvolení hlasovalo už v prvním kole patnáct z osmnácti přítomných senátorů.

Martínek řídil fakultu od podzimu roku 2016 až do letošního léta, kdy soud vrátil do funkce jeho předchůdce Pavla Zonču. Na fakultě pak vládlo silné napětí způsobené dočasným dvojvládím i protesty proti působení a krokům Pavla Zonči.

Jeho návrat negativně ovlivnil i dění ve FNOa. Zonča je spojován s dnes už bývalým ředitelem FNO Evženem Machytkou. Společně stáli za personálními čistkami v nemocnici, při nichž byli v krátké době odvoláni čtyři přednostové, mezi nimi byl i Martínek coby přednosta interní kliniky.

Odvolání přednostů ale musí podepsat společně právě ředitel a děkan fakulty. Vztahy mezi nemocnicí a fakultou se za fungování Zonči s Machytkou výrazně zhoršily.

Ostravskou univerzitu čekají 19. listopadu volby rektora, kde je jediným kandidátem je současný rektor Jan Lata. 

JAROSLAV SAMSON LENK
V Ostravě startuje cestovatelsko-hudební festival Podzimní Ozvěny