Lékařská pohotovostní služba v Ostravě bude od příštího roku financována z rozpočtu kraje a nikoli města, jak tomu bylo doposud. Zástupci obou stran se na tom dnes, ve čtvrtek 10. prosince, dohodli na společném jednání.
„Jsme připraveni provoz lékařské pohotovostní služby financovat," potvrdil krajský náměstek pro zdravotnictví Jiří Martinek.
Mají pravdu Ministerstvo zdravotnictví v tomto dávalo za pravdu městu Ostrava. Za organizaci a zajištění lékařské pohotovostní služby odpovídá kraj. Tato povinnost mu vyplývá ze Zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. „Co se týká úhrady, pak jednotlivé zdravotní výkony, které jsou součástí Smlouvy o poskytování a úhradě zdravotních služeb se zdravotními pojišťovnami, jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím jednotlivých zdravotních pojišťoven. Veškeré další náklady na lékařskou pohotovostní službu hradí příslušný kraj," rozkryla financováni v tomto případě mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.
Jak uvedl pro Deník již dříve, v rozpočtu kraje na příští rok je pro tento účel navržena částka 5 milionů korun bez DPH. Město Ostrava, které dosud provoz pohotovosti v městské nemocnici financovalo, však provoz ročně stál téměř dvojnásobek.
Navíc město přišlo na to, že povinnost hradit náklady na zajištění pohotovosti mají kraje. Už téměř čtyři roky. To ostatně Deníku potvrdili i zástupci ministerstva zdravotnictví.
Ani korunu
„Jednání bylo velice korektní," shodly se po dnešním jednání obě strany. Za město se jej účastnil nový náměstek pro zdravotnictví Michal Mariánek.
Ten také potvrdil, že od Nového roku už rozpočet města s penězi na financování lékařské pohotovostní služby v městské nemocnici nepočítá.
„Nyní se budou hledat právní kroky, jak provoz pohotovosti zabezpečit," nastínil Mariánek další kroky. Není totiž zcela jasné, zda skutečnost, že s pohotovostí nyní bude o financování lékařské pohotovostní služby jednat a smlouvu uzavírat kraj, nepodléhá zákonu o zadávání veřejných zakázek. To nyní musí posoudit právníci.
„V tom případě by kraj musel vyhlásit veřejnou soutěž na provozovatele a do té doby by na provoz pohotovosti musela být vypsaná zakázka malého rozsahu. Stejně jako tomu bylo například v případě krajského koronera," vysvětlil Martinek.
Co je však po dnešním jednání jisté, od ledna příštího roku dojde k omezení provozu lékařské pohotovostní služby pro dospělé. Ta je nyní nepřetržitá i během pracovního týdne. Tedy i v době, kdy lidé mohou chodit ke svému praktickému lékaři. Jen dnes dopoledne se na pohotovost přišlo nechat ošetřit šest lidí.
„Během dne chodí většinou studenti nebo lidé, kteří dojíždějí za prací do Ostravy. Často také pacienti lékařů, kteří mají zrovna dovolenou," říká vrchní sestra Lékařské pohotovostní služby Helena Pasterňáková.
Častěji však přijdou pacienti ve večerních nebo nočních hodinách. Jen pohotovost pro dospělé zaznamenala od začátku roku do konce listopadu 16 433 návštěv, dětská pohotovost 10 016 a zubní 12 687.
Deset milionů za rok
Takový rozsah pohotovostních služeb, zejména pro dospělé, však nemá opodstatnění ani obdoby. A to (nejen) v rámci kraje. Zde je pohotovostní péče poskytovaná většinou v krajských nemocnicích a v pracovních dnech teprve až od podvečerních hodin.
Například ve frýdeckomístecké nemocnici ve všední dny od 17 do 21 hodin a o víkendech od 8 do 22 hodin. Proto i náklady na provoz ostravské pohotovosti, nyní ve výši téměř deset milionů korun ročně, jsou jen o necelý milion nižší, než kraj vynakládá dohromady na svých sedm pohotovostí v okresech.
To je také jeden z důvodů, proč kraj zřejmě provoz ostravské pohotovosti od Nového roku upraví. Lékařská pohotovostní služba pro dospělé má být podle předběžných informací zajištěna od sedmnácti hodin a trvat až do ranních hodin. O víkendech by pak měla zůstat nepřetržitá. Změny by se ale neměly dotknout současného rozsahu zubní a dětské pohotovosti.