Pacienti si stěžují, že přestože se na webu dočetli, že na konkrétní lék jim přispívá určitou částkou zdravotní pojišťovna, lék musejí v lékárně zaplatit celý. „Lékařka předepsala mému synovi antibiotika a kapky proti kašli. V lékárně jsem za to ale doplácela kolem dvou set korun. Když jsem se snažila lékárnici vysvětlit, že výše doplatku za stoptussin činí na webových stránkách ministerstva zdravotnictví asi čtyřicet korun, vysvětlila mi, že doplatek se týká jen několika diagnóz, chřipky ale ne,“ rozhořčila se pětatřicetiletá Eva Tolaszová z Ostravy-Poruby.
Lékaři o tomto problému vědí. „Problém se týká především léků na kašel. Ty se dělí do dvou skupin. První z nich jsou antitusika, u nichž zveřejněné doplatky jakžtakž sedí. Druhou skupinou jsou takzvaná expectorancia, kam patří například přípravky Stoptussin, ACC, Ambrobene, Bromhexin nebo Mucosolvan. „Tyto léky pojišťovna sice částečně hradí, ale jen u tří vzácných diagnóz, konkrétně u cystické fibrózy, idiopatické fibrózy a prokázané bronchiektazie, kterými však trpí zanedbatelné množství populace. Říká se tomu preskripční omezení a stránky ministertsva zdravotnictví o tom nehovoří,“ vysvětlila jedna z ostravských dětských lékařek a dodala, že u jakékoliv jiné diagnózy, jako jsou chřipka, zánět průdušek, zánět plic, což je většina kašlů, pojišťovny nehradí ani korunu.
Na stejné problémy narážejí dnes a denně také lékárníci. „Máme tady spoustu lidí, kteří se diví, že mají za nějaký lék na receptu zaplatit plnou cenu, když si na webu ministerstva zdravotnictví vyhledali, že jim pojišťovna tento medikament částečně hradí. Musíme jim složitě vysvětlovat, že doplatky se týkají pouze některých diagnóz,“ potvrdila vedoucí nemocniční lékárnyv Ostravě- Fifejdách Monika Groborzová.