Všichni totiž v těchto dnech čelí zmatkům, které jsou spojeny s novou lékovou vyhláškou. Ta začala platit v neděli.

A protože se zároveň měnily i ceny léků, potrvají zmatky zřejmě celý měsíc. Lékárníci totiž budou doprodávat léky ze zásob za staré ceny a zároveň léky s novými cenami. Navíc každá lékárna má jiný doplatek. Obecně platí, že nejlevnější léky jsou ve velkých, zejména nemocničních lékárnách, které je nakupují ve velkém množství.

Ceny se mohly měnit i během včerejška. „Farmaceutické firmy totiž postupně reagují na nový číselník léčiv tím, že v některých případech jdou s cenami léčiv dolů, hlavně tam, kde jsou doplatky po přecenění vyšší. Zatímco některé firmy zareagovaly na změny velice rychle, jiné se teprve přizpůsobí. Může se tedy stát, že vyšší doplatky budou postupně klesat,“ řekla šéfka ostravské pobočky České lékárnické komory Bronislava Kovářová.

Zmateni jsou momentálně i mnozí lékaři, které bombardují stejně zmatení pacienti dotazy, na který lék budou doplácet méně. „Lékaři nám volají a zjišťují ceny, protože dodnes nemají nové číselníky v papírové podobě. V tom je lituji,“ řekla další z ostravských lékárnic a dodala, že úhrady zdravotních pojišťoven klesly oproti minulému období o jedenáct procent. „To ale neznamená, že pacient doplatí o jedenáct procent více, protože doplatky na léky se budou v průběhu měsíce ještě měnit,“ upřesnila.

Čeští pacienti mají nyní možnost získat víc informací o svých lécích na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví. Tam si jednoduše zjistí maximální doplatek ke svému léku, jeho složení nebo nežádoucí účinky, ale i jeho stoprocentně hrazenou alternativu. Tak například pacienti užívající lék na snížení hladiny cholesterolu Sortis zjistí, že za třicetitabletové balení tohoto léku mohou v lékárně doplatit až 688 korun. Pokud si ale kliknou na jeho plně hrazené alternativy, zjistí, že za Atorvastatin Ratiopharm na recept nezaplatí ani korunu.