Říkají: „Jednalo se o nás, bez nás. Nastavený systém postrádá logiku, přidělá nám jen problémy a jediný, kdo bude profitovat je stát.“ Lékárníci připouští, že ke konci roku si budou možná lidé dělat zásoby léků.

Jedním z hlavních argumentů státních představitelů je, že si lidé začnou konečně uvědomovat, zda ošetření a léky natolik potřebují. „To je hodně nefér především k starším občanům. Ti za svůj život dali státu už dost a v pokročilém věku, kdy jsou nemoci nedílnou součástí života, mají zase platit více. Každý lékař může předepsat pacientovi léky nejvíce na tři měsíce. Ano, problém může být v tom, že systém ještě není dokonalé provázaný. Nemocnému předepíše léky praktický doktor, ale pokud navštíví i specialistu a neřekne mu, že již tablety dostal, může mu napsat další. To, ale není důvod zavádět poplatky,“ vyjádřila jedna z lékárnic.

Další z věcí, která se zdravotníkům nelíbí, je, že si nedokážou představit fungování v praxi. „V zubařské praxi je to tak, že se lidé dostatečně nestarají o své zuby a přicházejí, až když je problém. To, žádné poplatky nezmění. Následná léčba pak vyžaduje i každodenní návštěvu i po dobu několika týdnů. To co si asi od naštvaných pacientů vyslechneme, nechci ani domýšlet. Nemluvě o administrativě,“ řekla zubařka Jitka Janáková.

Zastánci reformy však stále hovoří o tom, že jsou zdravotníci proti sobě, jelikož to bude jejich zisk. „Tak to už vůbec není pravda, zisk to bude, ale jen pro stát, který budou pokrývat občané. Ze získaného výdělku nám o to bude snížená marže od pojišťoven, takže pro nás se nedá hovořit o nějakém profitování, jen o práci na víc. Nebude jednoduché, hlavně v počátcích. Budeme mít mnohem méně času se věnovat zákazníkům. Vůbec se nám také nelíbí, jak nás vláda obešla. Vím, že ani předseda lékárenské komory nedostal tolik prostoru se k tomuto vyjádřit,“ dodala lékárnice.

Zaměstnanci lékáren připouštějí, že pokud bude reforma definitivně přijata, čekají před zavedením do praxe návaly lidí, kteří si nechají od svých doktorů vypisovat léky do zásoby. „Tato situace zřejmě nastane, i když je to krátkodobé, jelikož pak se stejně budou muset smířit s tím, že zaplatí za každou položku na vypsaném receptu,“ vyjádřila lékárnice.

Dalo by se říct, že poplatky uvítá jen nemocniční pohotovost, jelikož si z ní lidé začali dělat rychlé ošetření bez čekání. Sanitky jsou volány i v případech, kdy se nejedná o akutní případy a to by se lidem mohlo hodně prodražit.