Běh na dlouhou trať, tak by se dala shrnout snaha města oživit kdysi vyhlášenou a dnes pozapomenutou část Ostravy lesopark Benátky. V průběhu zhruba dvaceti let a nákladem 1,8 miliardy korun by na 204hektarovém pozemku na rozhraní obvodů Mariánské Hory a Hulváky, Nová Ves a Vítkovice měla vyrůst odpočinková zóna. A přilákat Ostravany k tomu, aby zde trávili svůj volný čas.

Cyklostezkami a chodníčky pro pěší protkané území, pikniková loučka, rybníčky s lodičkami, hřiště, lesní lázně, park vůní, půjčovny sportovního náčiní, mobilní kiosky s občerstvením… Zatím vše na papíře, ve studii, kterou si město nechalo zpracovat.

Na začátku byla hospodaHistorie Lesoparku Benátky sahá až do první republiky. Naproti dnešnímu areálu stávala vyhlášená hospoda Jarko se sálem pro čtyři sta osob, koupalištěm a možností svézt se na lodičkách na přilehlých rybnících.

A byl to právě její majitel Michal Jarko, kdo nechal na druhé straně silnice vykácet les a na jeho místě vybudoval oddechový areál s dřevěnými pavilony, kde v neděli hrávala živá hudba. Přes vodní strouhy vedly ozdobné můstky s lampiony. Podle toho také vznikl pro Ostravsko netypický název Benátky. Ty se brzy staly oblíbeným cílem nedělních výletů Ostravanů i lidí z okolních obcí.

Po válce však pan Jarko s rodinou emigroval a jeho majetek později získal závodní klub Dolu Jan Šverma, který zde pořádal bujaré hornické oslavy. Už v této době začala hospoda i přilehlý lesopark postupně chátrat. Hospoda byla v šedesátých letech stržena a dřívější sláva lesoparku po dlouhých desetiletích postupně vybledla.

Zábava a relaxace

„Zaplněním dnes zanedbaného území aktivitami a jeho estetizací by měla vzniknout lokalita, která plynule propojí okolní obvody a nabídne obyvatelům prostor pro zábavu a relaxaci. Zanikne tak jedno z ,území nikoho´," říká ostravský primátor Petr Kajnar.

Revitalizací by měl projít nejen samotný lesopark, ale dohromady šest lokalit, které se mají otevřít lidem a vzájemně propojit. Patří mezi ně například přilehlé Novoveské mokřady, okolí vodárny u rušné křižovatky ulic Mariánskohorské a Plzeňské, Hulváky areál bývalého koupaliště a osada Bedřiška. Město přizvalo ke spolupráci architektonické studio MS architektura a design, které má zkušenosti z navrhování městských parků nejen u nás, ale i v zahraničí. Svým rozsahem nejen plošným, ale také sedmapadesáti navrhovanými projektovými záměry patří ostravská studie k největším, jaké studio dosud realizovalo. „Byla to pro nás výzva," říká architekt Milan Ševčík, který se na zpracování studie podílel.

Ostravané rozhodnou na webu

Rozhodnout o tom, co by se mělo realizovat nejdříve, budou moci částečně také samotní obyvatelé města. Po Novém roce bude na tři měsíce spuštěn speciální web, kde se lidé mohou ke studii vyjádřit. „O co bude mít veřejnost největší zájem, to vybereme a zrealizujeme jako první," vysvětlil Kajnar. Předpokládá, že nejdříve se dostane na regeneraci zeleně a také cyklostezky, které lze financovat z více zdrojů.

Nejvíce z evropských peněz

Náklady přímo z městského rozpočtu by se mohly pohybovat okolo sta milionů korun. Kajnar věří, že další řádově stovky milionů korun se podaří získat z dotací, zejména z evropských peněz.

„Do dvaceti let by v této lokalitě mohlo vzniknout území, kam by Ostravané rádi jezdili a každý by si tu našel to svoje," plánuje budoucnost Lesoparku Benátky primátor města Ostravy Petr Kajnar.

Vizualizace nové podoby lesoparku Benátky.