Zhruba padesát klientů zakoupilo zájezd do Egypta v ostravské cestovní kanceláři na rohu Českobratrské a Nádražní ulice v centru města. Na svou vysněnou dovolenou ale neodletí. O své peníze se však bát nemusejí. Majitelka kanceláře Ivana Rybiařová chce zákazníkům vyjít vstříc.

„Pokud si tito lidé nevyberou z naší nabídky zájezdů, vrátíme jim peníze v plné výši. Ti, kteří na dovolenou přeci jen chtějí, volí ve většině případů pobyt v Řecku nebo Turecku. Je třeba dodat, že tyto destinace jsou dražší než Egypt. Rozdíl je v řádech několika tisíců. Právě dnes mi volal například zákazník, který místo do Egypta zavítá na Slovensko do termálních lázní, na které se mimo jiné specializujeme. Mile mě to překvapilo, pravdou je, že je u našich sousedů nádherně a stále je tam co objevovat," řekla včera krátce po poledni Rybiařová Deníku s tím, že zájezdy do Egypta prozatím její cestovka nabízet nebude.

Bez cestujících

I v případě, že by Ostravané na svou dovolenou odletět chtěli, mají smůlu. Z Letiště Leoše Janáčka se do Egypta letecky zkrátka nedostanou.

V těchto dnech tam z Ostravy směřují jen prázdná letadla, která stahují klienty cestovních kanceláří zpět do republiky.

„Tento stav by měl pokračovat zhruba do soboty. Potom se uvidí. Cestovní společnosti platí letišti v současné době pouze přistávací poplatky. Na ztrátách se to pravděpodobně projeví. Otázkou bude, jak dlouho tato situace potrvá. V každém případě řada turistů zvolí jinou destinaci, takže v konečném důsledku by ztráty nemusely být tak velké. V současné době se však k tomu dále vyjadřovat nebudeme. O vyčíslení ztrát můžeme mluvit až na konci turistické sezóny, kdy vydáme tiskové prohlášení," informovala mluvčí ostravského letiště Michaela Kubešová.

Předčasný konec

Na zhoršování bezpečnostní situace v Egyptě nejdůsledněji zareagovala cestovní kancelář Exim tours, která má v Ostravě několik poboček. Do pátku chce mít všechny turisty, včetně těch, kteří odletěli z Mošnova, zpět doma. Důvody jsou jasné.

„Na tento pátek jsou v Egyptě hlášeny další masivní nepokoje, které mají následovat po pátečních modlitbách. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli stáhnout veškeré své klienty z této země tak, aby v pátek nezůstal v Egyptě už nikdo z nich. Ve středu stáhneme klienty z oblasti Hurghada a ve čtvrtek všechny z Marsa Alam. Z letoviska Hurghada se o týden dříve vrátí zpět na ostravské letiště celkem 18 klientů, z Marsa Alam pak šest klientů," uvedl marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma.V České republice jsou zpět všichni klienti cestovní kanceláře Alexandria, kteří trávili svou dovolenou v egyptské Hurghadě. „V současné době tak v tomto letovisku nemáme už žádné klienty, poslední se vrátili dnes. Některým z nich jsme z bezpečnostních důvodů dovolenou zkrátili ze dvou týdnů na jeden. Zákazníkům jsme to vysvětlili, situaci pochopili a akceptovali," uvedl včera marketingový ředitel Alexandrie Petr Šatný s tím, že těm, kterým byla dovolená zkrácena, společnost bude vracet odpovídající částku. „V menším letovisku Marsa Alam klienty dosud máme, část z nich by se měla vrátit ve čtvrtek, poslední pak příští pondělí. Situaci v Egyptě ale samozřejmě monitorujeme, jsme i nadále v neustálém kontaktu s našimi delegáty a partnery na místě, stejně jako s leteckou společností a jsme připraveni reagovat na další vývoj situace," upozornil marketingový ředitel.

Dodal, že těm zákazníkům, kteří ještě neodletěli, a kterým byli dovolenou nuceni zrušit, nabízí možnost vrácení peněz nebo výběr jiného zájezdu. „Řada z nich volí Bulharsko, Řecko či Turecko," dodal Šatný. Nepokoje v Egyptě se na cestovních kancelářích samozřejmě projeví ztrátami. Podle Stanislava Zímy se v Exim Tours v současné době hovoří o zhruba čtyřiceti milionech korun. Vyhrocená situace v této arabské zemi už dokonce položila slovenskou cestovní kancelář Medina Tours, která byla na zájezdy do egyptských letovisek specializovaná.