S válečným hrdinou, brigádním generálem Zdeňkem Škarvadou, měl letos devětasedmdesátiletý Vystavěl společnou nejen vášeň pro letectví či letecké modelářství. Pojil je totiž také odpor ke komunistickému zřízení, které je je oba pronásledovalo.

„Zdeněk byl perzekvován jako někdejší stíhací pilot britské RAF. U mne zasela semínko učitelka, když veřejně roztrhala mou knížku o letectví od Rudolfa Zimy. Ten žil tak jako já v Určicích u Prostějova a byl i Zdeňkovým spolubojovníkem z 310. perutě,“ uvedl Vystavěl.

Ten absolvoval jen povinnou vojenskou službu, nicméně sloužil na naváděcím stanovišti u letiště v Žatci, takže měl ke svému koníčku blízko. „Zdeňka jsem poznal až po Václavu Havlovi. Bylo to v roce 1970, když jsme se potkali v modelářském kroužku v Porubě,“ líčil.

Škarvada i Vystavěl měli štěstí, že je komunisté nezavřeli. Prvního vyhodili z vojska i bytu a nechali si na živobytí vydělávat u stavařů a na šachtě. Druhého propustili z místa technika v ocelárně Nová huti a donutili odejít i z Dolu Staříč; nakonec se uchytil ve Feroně.

S chutí proto Vystavěl zavzpomínal na besedy, jež míval Škarvada (tehdy měřič na Dole Zárubek) v dobách normalizace v 70. letech zrovna s mladými modeláři. „Setkání s válečným veteránem, který jim líčil své zážitky, byly tou nejlepší ideologickou diverzí,“ podotkl.

Vystavěl také v roce 1977 k šedesátinám svého kamaráda postavil malou maketu letounu Hawker Hurricane, s nímž Škarvada bojoval před nástupem k 310. peruti a přeučením na Supermarine Spitfire.
Zmiňuje ho i ve svých knihách o letectví, jichž publikoval už třináct.

„Zdeněk se stal velitelem 8. stíhacího pluku v Brně a komunisté po jeho propuštění a degradaci z kapitána na vojína chtěli, aby se na něj zapomnělo. Jeho jméno tehdy v síni tradic chybělo,“ poukázal Vystavěl na jednu z epizod, kterou kamarádovi v knihách věnoval.

Jako obzvláště velké zadostiučinění za komunistická příkoří poté označil pojmenování jedné ze dvou škol v Porubské ulici právě po generálu Zdeňku Škarvadovi. „Ty školy byly největším semeništěm bolševiků a panoval v nich nejtvrdší normalizační režim,“ zakončil.