Špinarová během své bohaté kariéry vydala celkem 13 profilových desek, první pod názvem Andromeda v roce 1972. Nejprodávanějším (a asi i nejlepším) se však stalo album Meteor lásky z roku 1982, mimo jiné se stejnojmennou písní Meteor lásky, což byl ve své době velký hit.

Během své kariéry získala několik prestižních ocenění. V roce 1973 Zlatý štít za nejprodávanější zpěvačku, v roce 1976 byla třetí na Bratislavské lyře s písní „Lúčenie“, kterou nazpívala slovensky.

Zdroj: Youtube

Průřez její tvorbou si můžete připomenout ZDE

V 70. a 80. letech minulého století nazpívala největší hity, jako jsou třeba Ty jsi můj song (s touto písničkou soutěžila na festivalu Děčínská kotva v roce 1981, Valentino, Bílá Jawa 250, Andromeda, Kouzlo bílejch čar, Raketou na Mars, Být sluncem na tvých víčkách, A já tě závidím či Fernando.

Největší hit Jednoho dne se vrátíš nazpívala v roce 1976 na hudbu Ennia Morriconeho z filmového westernu Tenkrát na Západě. V databázi Supraphonu se uvádí: Nahrávka nahrána v roce 1976. Místo nahrání: Čs. rozhlas Ostrava. Poprvé na desce vyšla 11. 1. 1979.

„To byl velký dramaturgický počin Iva Pavlíka (Špinarové prvního manžela). Pamatuji si, že tuto Morriconeho melodii z filmu Tenkrát na Západě vybral právě on, ale byla bez textu. Spolupracoval se Zbyškem Malým, který napsal úžasně nadčasový text, vpravdě básnický, jenž evokuje radost, smutek a další poetické záležitosti,“ vzpomínala pro Deník zpěvačka.

Věra Špinarová - Jednoho dne se vrátíš:

Zdroj: Youtube

„Je zajímavé, že tato písnička byla dlouho natočená, nikdo si ji nevšiml. Až v televizním pořadu Ring volný se mě režisér František Polák zeptal, jestli nemám nějakou pomalou písničku. A když to v televizi zaznělo, jako by se národ zbláznil, stala se píseň velkým hitem, z čehož mám pochopitelně radost,“ svěřila se ještě v rozhovoru u příležitosti svých pětašedesátin.

Věra a Ostrava

Rodačka z Pohořelic od sedmi let bydlela v Ostravě. „Jsem s Ostravou tak neodmyslitelně spjatá, že vlastně nikoho ani nenapadne, že bych mohla být odjinud," tvrdila zpěvačka. "Do Ostravy jsem se dostala s rodiči v sedmi letech, kdy sem tatínek odešel jako horník za prací… Celý můj další život a hudební kariéra jsou spojeny bezmála výhradně s Ostravou," řekla v minulosti Deníku zpěvačka.

Věra Špinarová zemřela 26. března 2017 po čtyřech dnech v kómatu v pražské motolské nemocnici. Bylo jí 65 let.

Zkolabovala na svém koncertu v čáslavském divadle, kde vystupovala s kapelou svého syna Adam Pavlík Band. Zastavilo se jí srdce a ve velmi vážném zdravotním stavu byla transportována vrtulníkem do nemocnice v pražském Motole - více zde.

O její oblíbenosti svědčil i fakt, že jejího pohřbu se zúčastnilo více než 40 tisíc lidí.

Pohřeb Věry Špinarové v Ostravě:

Svou první píseň s názvem Já před tebou klečím Věra Špinarová nazpívala v patnácti letech. V jedenadvaceti letech jí vyšlo první album s názvem Andromeda u společnosti Panton. Účinkovala postupně s kapelami Flamingo, Majestic a orchestrem Ivo Pavlíka, což byl její první manžel a otec jejího syna Adama. Později sestavila skupinu Speciál. Jejím druhým manželem se stal v roce 1984 bubeník Vítězslav Vávra, s nímž se ale také po čase rozvedla.

Prezident Miloš Zeman zvažoval udělení státního vyznamenání Věře Špinarové in memoriam u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného Československa 28. října, ale syn zpěvačky Adam Pavlík ocenění odmítl převzít - více zde.

Pocta, která rozdělila veřejnost

Hodně emocí vyvolává také socha zpěvačky, kterou nechali zhotovit radní Moravské Ostravy. Socha Davida Moješčíka stojí už takřka půl roku v Husově sadu v centru Ostravy, zda tam bude i v budoucnu, ale není jasné.

Socha Věry Špinarové v Ostravě:

Slavnostní odhalení sochy:

Syn Adam Pavlík žádá od samého počátku její odstranění. Podobný názor má podle všeho i nový radní pro architekturu a veřejný prostor Lukáš Jansa (Piráti), který už oslovil tuzemské kapacity v oboru umění a architektury, aby se k další budoucnosti sochy vyjádřili. Zůstane socha nebo bude odstraněna?

„Dostali jsme spoustu názorů, které si protiřečí. Musíme mít jasno. Proto jsme odsunuli termín rozhodnutí na 8. dubna, kdy je na programu další zasedání radních obvodu. Toto je finální termín, kdy padne rozhodnutí a vydáme prohlášení,“ řekl v minulém týdnu Deníku Jansa.

Bílá jawa 250:

Zdroj: Youtube

Nádhernej den (duet s Václavem Neckářem):

Zdroj: Youtube