Hned prvním zážitkem je přistání na místním letišti, které patří mezi deset nejnebezpečnějších světě. Je vtěsnané mezi Atlantský oceán a hory. Zrádným je nevypočitatelný vítr. Přistávací dráha musela být kvůli nedostatku pevninského místa protažena o plochu ležící na 180 sloupech.

Celá dráha má nyní téměř 2800 metrů. Ani to ale někdy nestačí a klidně se může stát, že místo přistání na Madeiře čeká cestující přelet do Portugalska. A druhý den se pokus o přistání opakuje…

Vodopád Seljalandsfoss
Dovolená pro začínající dobrodruhy? Magický Island nabídne nevšední zážitek

„Je tady hodně větrno. Od skal se odráží vítr. Tvoří se takové boční větry, které letadlo při přistání hodně rozhází,“ uvedla česká průvodkyně Katka žijící na Madeiře s tím, že v létě, když je počasí stálejší, bývá přistání klidnější.

„Je ale úplně běžné, že tady na první pokus nepřistanete,“ řekla Katka. Místní, kteří někam odlétají, jsou podle ní na podobné situace připraveni. „Počítají s tím, že při návratu přistanou druhý nebo dokonce i třetí den,“ doplnila Katka.

Nad letištěm

Při špatných podmínkách letadlo nějakou dobu krouží nad letištěm. A když přistát nejde, letí jinam.

„Potom jste většinou odkloněni na letiště na ostrově Porto Santo. Tam se přistává dobře, ale letiště nemá takovou kapacitu. Sedíte na dráze dvě hodiny. Potom se pilot vrací nad Madeiru a zkusí znovu přistání. A když se to nepovede, tak vás většinou odklání na Kanárské ostrovy, do Lisabonu nebo nějaké další blízké letiště. A tam se čeká.“

Chystáte se na dovolenou bez dětí? Ilustrační foto.
Dovolená bez dětí? Relax pouze pro dospělé je stále oblíbenější

„Může se stát, že se otevře – říkají tomu větrné okno – a zkouší se přistání znova. Nebo vás tam ubytují přes noc a ráno zase vyrážíte na letiště. Proto je dobré mít léky a důležité věci v příručním zavazadle,“ řekla Katka, která se vrátila i k prodloužení madeirského letiště, respektive prostorem pod ním.

Zdejší obyvatelé dokázali dokonale využít plochu mezi sloupy pod protaženou přistávací plochou. „Jsou tam doky pro lodě, sportoviště, občas se tu konají festivaly,“ uzavřela Katka.