Do nákladního letounu Ruslan, který je jedním z největších strojů pohybujících se v běžném leteckém provozu, naložila na ostravském Letišti Leoše Janáčka v Mošnově dvě lodní hřídele pro jihokorejského zákazníka.

„Šlo o mimořádnou akci, běžně se přeprava lodních hřídelí řeší lodní dopravou. Letoun si pro naše výrobky vyslal sám zákazník,“ vysvětlil obchodní ředitel pro segment lodních dílů a opracovaných výkovků Miloš Holý.

Hřídele, které včera Vítkovice Korejcům poslaly, váží 44, šest a 16 tun. Jsou určeny pro dvoutaktní dieselové lodní motory, jaké se obvykle vsazují do nákladních lodí a trajektů. Ostravská strojírenská společnost je jedním z největších producentů lodních hřídelí. Na světovém trhu se zalomenými hřídelemi pro dvoutaktní dieselové lodní motory si dlouhodobě drží až osmnáctiprocentní podíl. „Letos dodá světovým loděnicím a producentům lodních motorů okolo dvou stovek hřídelí. Loni jich vyrobila o dvacet méně. Strojírenské Vítkovice Heavy Machinery vyrábějí lodní hřídele především pro největší světové hráče v oboru, tedy pro Čínu a Jižní Koreu, které jsou lídry světového průmyslu ve stavbě lodí. Asi třicet procent produkce hřídelí se značkou Vítkovice putuje do lodního průmyslu v Evropě, přesněji do Polska, Dánska a Chorvatska,“ uvedla mediální zástupkyně firmy Eva Kijonková.