„Letiště začne pracovat v režimu Schengenu až k 31. březnu příštího roku. Až od tohoto data se budou pasažeři pohybovat mezi členskými státy bez pasové kontroly. Tedy tak, jako v tuto chvíli cestují po území republiky na vnitrostátních letech, například z Ostravy do Prahy,“ řekla Deníku Michaela Kubešová, mluvčí mošnovského letiště.

Schengenský prostor není zcela totožný se zeměmi Evropské unie, proto musejí cestující podle Kubešové oba režimy rozlišovat. V praxi to bude znamenat, že například při cestě do a z Velké Británie, která není členem Schengenu, ale je členem EU, bude v procesu nadále zahrnuta pasová kontrola, nikoli ale celní.

„A například při cestování do Švýcarska, kde je režim vůči cestujícím opačný, nebudou pasažéři procházet pasovou kontrolou v rámci schengenského prostoru, ale vztahují se na ně podmínky celního odbavení,“ vysvětlovala dále mluvčí letiště.

Zjednodušeně lze podle ní říci, že obyvatel jakékolizemě pohybující se v rámci schengenském prostoru, by neměl od jarapocítit, že vstoupil na území jiného státu.

Stále stejné kontrolní podmínky jako doposud budou ale i po 31. březnu pro cestující z ostravského letiště platit vpřípadě, že poletí do zemí mimo schengenský prostor. Tedy například pro ty, kteří se vydají na dovolenou do letovisek vEgyptě, Tunisku nebo třeba Turecku.