Vybrat pětici nejlepších hudebních festivalů nebylo snadné, vždyť se v regionu každoročně konají stovky festivalů a hudebních slavností, v konečném důsledku však hudební fanoušky a návštěvníky akcí výběr příliš nepřekvapí. Festivaly v přehledu Deníku jsou seřazeny chronologicky podle termínu konání.

1. FM City Fest (23. - 24. června)

close Střípky z akce FM City Fest 2022. info Zdroj: Archiv pořadatele zoom_in FM City Fest 2022.

Do areálu textilky Slezan ve Frýdku-Místku se každý rok sjíždí jedna velká hvězda za druhou. Ačkoli jde o stále poměrně mladý festival, dokázali si organizátoři za úvodní čtyři ročníky vybudovat vynikající renomé a kvalitu festivalu neustále zvyšovat. I proto, že pořadatelem festivalu je „jeden z nich“, frontman kapely Mirai se svým týmem. „Snažím se na FM City Festu implementovat všechno, co mě po republice na festivalech baví," popsal Mirai Navrátil klíč k úspěchu. Letos se tak do podhůří Beskyd na dva dny sjede opět více než třicet špičkových interpretů a kapel, mimo jiné Doga, Horkýže Slíže, Mig 21, Xindl X, Pokáč, Tomáš Klus, Ewa Farna, Michal Hrůza, Kali či právě Mirai. Velkou show slibuje také Speak Up zóna s nejlepšími českými stand up komiky: Štěpánem Kozubem, Petrem Jablonským, Robinem Ferrem, Kristýnou Leichtovou nebo Petrem Švancarou.

2. Beats for Love (5. - 8. července)

close Beats for Love 2022, závěrečná noc, Armin van Buuren, atmosféra, Ostrava, 5. července 2022. info Zdroj: Deník/Jiří Baran zoom_in Beats for Love 2022, závěrečná noc.

Největší festival elektronické hudby ve střední Evropě nemůže v přehledu Deníku chybět, zvlášť když letos slaví desetileté výročí! Dolní oblast Vítkovice v Ostravě jím zahájí svou prázdninovou hudební jízdu. Oblíbený „DOV“ se loni vrátil do předcovidové návštěvnosti a organizátoři festivalu Beats for Love věří, že to letos potká i je. Napomoci tomu chtějí tím nejlepším, co elektronická taneční hudba nabízí. Do Ostravy proto pozvali jednoho z nejlepších dýdžejů posledních desetiletí z líhně talentů, Nizozemska. Přímo do Ostravy dorazí držitel ceny Grammy a král elektronické hudby Tiësto. Dorazí také jeho krajané Hardwell či kapela Blasterjaxx. Při těchto rytmech se bude otřásat v základech i samotná vysoká pec s vyhlídkou Bolt Tower.

3. Colours of Ostrava (19. - 22. července)

close Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 15. července 2022, Ostrava. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Hudební festival Colours of Ostrava 2022.

Přesně dva týdny po Beats se Dolní Vítkovice dočkají další hitparády a patrně nejoblíbenější akce svého druhu v České republice vůbec. A že ani zde nebude o šokující „headlinery“ nouze, je nabíledni. Zlatě Holušové a jejímu organizačnímu týmu se podařilo získat další skvělá jména. V minulosti se v Ostravě ukázali například Imagine Dragons, The Cure, The Cranberries, LP nebo Björk a letošní ročník má na to všechny předchozí opět trumfnout. S rozpočtem 200 milionů korun to ani jinak nejde. Pozvání do Ostravy z amerického Colorada přijala jedna z nejpopulárnějších kapel současnosti OneRepublic nebo třeba také britská zpěvačka Ellie Goulding a spousta dalších hvězd. Velká lákadla opět slibuje také diskuzní fórum Meltingpot. Hlavním mediálním partnerem Colours se po letech stal opět Deník.

4. Štěrkovna Open Music (27. - 29. července)

close Štěrkovna v Hlučíně. Ilustrační foto. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in Štěrkovna Open Music u hlučínského jezera.

Než se prázdniny překulí do své druhé poloviny, namíří si to davy lidí na hlučínskou Štěrkovnu. „Domů“ se totiž po krátké přestávce vrací tamní špičkový festival Štěrkovna Open Music. Po přestávce způsobené covidem a dvěma ročníky ve „vyhnanství“ ostravského Landek Parku kvůli revitalizaci hlučínského jezera se Štěrkovna Open Music vrací ve své nejryzejší podobě. A to i s laserovými efekty na jezeře a velkými hvězdami v programu. Heslo „festival mimořádných projektů“ podpořila kapela Lucie, která bude jednou z hlavních hvězd. „Usilujeme o její vystoupení asi deset let, ale čekání nelitujeme. Festival musel pro kapelu takové velikosti dorůst. Navíc se sami ozvali, že chtějí přijet. To se poslouchalo hezky," uvedl za pořadatele David Moravec. Lucii doplní Mirai, Tata Bojs, Anna K., UDG, Pražský výběr, Pokáč, Horkýže Slíže, Adam Ďurica, Mig 21, Xindl X nebo třeba Chinaski.

5. Hrady.cz v Hradci nad Moravicí (18. - 19. srpna)

close Hrady.cz - Hradec nad Moravicí info Zdroj: Hrady.cz zoom_in Hrady.cz

Mezi osmičkou tuzemských hradů, které v létě ožijí vedle tradičních návštěvníků také těmi hudebními, se už neodmyslitelně nachází také Hradec nad Moravicí na Opavsku. Také tam pořadatelé festivalového kolotoče se zažitou značkou Hrady.cz každoročně „vozí“ ta největší lákadla z české a slovenské hudební scény. Také pro letošek sestavili opět „napráskaný“ program, posuďte sami: Kabát, Mirai, Wanastowi Vjecy, No Name, Tomáš Klus, Anna K., Kryštof, Majk Spirit či Michal Hrůza a další. Předposlední srpnový prodloužený víkend by si hudební příznivci měli vyhradit pro Hradec nad Moravicí. A komu by náhodou termín nevyhovoval, může o týden později využít totožného programu na dalším moravském hradě, Bouzově.

U těžních věží, v pivovaru i v plamenech
Podívejte se, jaké další festivaly v Ostravě se chystají:

Festival Cirkulum
KDY: 7. až 11. června
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: celodenní 440 Kč
WEB: https://www.cirkulum.cz/
PROČ PŘIJÍT: Ostrava i letos ožije již 7. ročníkem Mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla. Těšit se můžete na provazochodecké umění vysoko nad hlavami diváků. Hlavní hvězdou bude švýcarský cirkusový virtuóz David Dimitri s představením L´Homme Cirque. Pořadatelé lákají na pět dnů nabitých představeními nového cirkusu a pouličního divadla se špičkovými umělci a akrobaty ze všech koutů světa. V kulisách Slezskoostravského hradu vyroste pravá cirkusová vesnice. Pro letošní ročník připravili několik novinek. Oproti předcházejícím ročníkům například vyrostou v prostoru předhradí hned dvě cirkusová šapitó s vlastními představeními.

MichalFest
KDY: 9. - 10. června
KDE: Důl Michal, Michálkovice
ZA KOLIK: 390 Kč pro dospělého (dvoudenní)
WEB: http://michalfest.cz/ucinkujici
PROČ PŘIJÍT: Multižánrový festival v industriálním areálu Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích nabízí kromě koncertů i možnost prohlédnout si interiéry hornického areálu, projít řetízkovou šatnou, koupelnami a dalšími zajímavými prostory. Letos nabídne vystoupení například Janka Ledeckého, Kaczi, skupiny Rednex, Trautenberk a další hvězdná jména.

Coal Castle
KDY: 16. - 17. června
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: 299 Kč
WEB: https://www.slezskoostravskyhrad.cz
PROČ PŘIJÍT: Festival Coal Castle je rozdělen do dvou hracích dnů. V pátek nabídne Drum&Bass, v sobotu si přijdou na své fanoušci Deep House & Techno music. Návštěvníci se mohou těšit na nádherný areál hlavního nádvoří Slezskoostravského hradu, kvalitní ozvučení VOID Acoustic, občerstvení, bary, VIP Zónu s terasou atd.

Oldies festival
KDY: 17. června
KDE: Polygon Libros
ZA KOLIK: 890 Kč
WEB: https://www.oldiesfestival.cz/
PROČ PŘIJÍT: Festival opět nabídne hudbu a atmosféru 90. let. Po čtyřech letech se na Oldies festival vrací DJ Quicksilver. Dále zde vystoupí 666, Loona, Crystal Waters, Dario G, DJ Quicksilver, Sylver, Jenny Berggren (from Ace of Base).

Slavnosti Jihu
KDY: 17. a 18. června
KDE: areál v sousedství Vodního areálu Jih, Ostrava-Zábřeh
ZA KOLIK: 100 Kč na den
WEB: https://slavnostijihu.cz
PROČ PŘIJÍT: Dvoudenní festival pořádaným vedením nejlidnatějšího ostravského obvodu opět slibuje zábavu pro všechny generace. Kromě zábavy a nejrůznějších aktivit pro děti i rodiče, nabídne vystoupení například Michala Davida, zpěvačky Debbi a kapel O5 a Radeček a Slza.

Ostravská Country Fontána
KDY: 24. června
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: 349 Kč
WEB: https://www.slezskoostravskyhrad.cz
PROČ PŘIJÍT: Jedná se o jeden z největších country festivalů s dlouholetou tradicí v České republice. Je přehlídkou českých hvězd country, folku a trampské muziky. Na festivalu vystoupí Tomáš Linka a Přímá linka, Hop Trop, Zelenáči, Epydemye, Tony Joch, Franta Kasl band a Vlasta Horváth s kapelou.

Festival PUNK!!!
KDY: 1. července
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: 690 Kč
WEB: https://www.slezskoostravskyhrad.cz/
PROČ PŘIJÍT: Festival PUNK!!! na hradě pod taktovkou Barrák music hrad. Do Ostravy se vrací polsko-britská kapela Booze & Glory, dále zde vystoupí punkrocková kapela The Analogs z polského Nového Štětína a ukrajinská kapela z Charkova Bezlad.

Ostrava v plamenech
KDY: 29. července
KDE: Dolní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: 1190 Kč
WEB: https://www.ostravavplamenech.cz/
PROČ PŘIJÍT: Mezinárodní rockový festival v ocelovém srdci Evropy nabídne i letos kapely z různých koutů světa. Návštěvníci se mohou těšit například na německé Kissin´Dynamite se zbrusu novým programem a novou show, řeckou deathmetalovou skupinu Septic Flesh, dále na Firewind, XIII. století, Sebastien a další.

Soldout festival
KDY: 27. - 29. července
KDE: Dolní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: 259 Kč
WEB: www.soldoutfestival.cz
PROČ PŘIJÍT: Druhý ročník festivalu nabídne čtyři stage (EDM, DNB, TECH-HOUSE/TECHNO, TRAP) a více než 100 vystupujících včetně influencerů. Například jména jako Ektor, Sergei Barracuda, Pil C, Hard Rico, Vladimír Mišík a další. Současně je v plánu křest alba od Sergei Barracudy „Pouliční ekonomická 4“, dále Clash of the Star zóna se zápasníky, zábavné atrakce a další.

Naplno Fest Ostrava
KDY: 5. srpna
KDE: Dolní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: 390 Kč
WEB: https://naplnofest.cz/
PROČ PŘIJÍT: Síť festivalů Naplno Fest láká na jména Ewa Farna, Raego, Marpo, Desmod. Děti do 10 let mají vstup zdarma.

Festival METAL!!!
KDY: 2. září
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: 790 Kč
WEB: https://www.slezskoostravskyhrad.cz/
PROČ PŘIJÍT: Další ročník akce Metal!!! v rámci Barrák music hrad nabídne jména Asphyx,
Malignant Tumour, Escuela Grind, Murder Rape Amputate, Translunaria, Violent Reprisal.

Bezva Fest Ostrava
KDY: 2. září
KDE: Letní koupaliště Sareza, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: 499 Kč
WEB: https://bezvafest.cz/
PROČ PŘIJÍT: Bezva Fest nabízí nejen koncerty, ale i zábavu pro celou rodinu. Připraveny budou tři desítky atrakcí a doprovodný program. Vystoupí Ben Cristovao, Sebastian, Pavel Callta, Kája a Bambuláček, Jakub Děkan, Lollipopz, Smejko a Tanculienka a další. Nebude chybět ani game zóna (počítačová herna, virtuální realita, simulátory, herní konzole), youtuberská stage s vystoupením youtuberů a influencerů, wannado sportovní zóna s představením více než 20 sportovních oddílů a netradiční sporty k vyzkoušení, tvořivé dílny, charitativní zóna, beauty zóna, chlapácká zóna a další.

Festival Rock in Ostrava
KDY: 16. září
KDE: Dolní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: 3. vlna 790 Kč
WEB: https://www.rockintown.cz/ostrava/
PROČ PŘIJÍT: Festival Rock in Ostrava nabídne například kapely Traktor, Trautenberk, Alkehol. Pořadatelé slibují strhující koncertní jízdu na velkém pódiu s kvalitním ozvučením a scénou v komfortním prostředí.