Lezecká věž vznikla jako společný projekt společnosti Škoda Holding a města Ostravy. S nápadem přišla právě společnost Škoda Holding a zaplatila polovinu nákladů. Zbytek do dvou a půl milionu doplatilo město Ostrava.

„Často kolem lezecké věže jezdím a jsem potěšen, když vidím, kolik lidí ji denně využívá. Jezdí sem nejen lidé z Ostravy, ale také z Opavy nebo Frýdku-Místku,“ řekl starosta Vítkovic Petr Dlabal a dodal, že do konce října by měla v přilehlé budově začít fungovat také vnitřní lezecká stěna. „Zároveň tady budou probíhat školení pro lezce. Instruktor bude mít možnost na vnitřní stěně demonstrovat správný způsob lezení a jištění,“ přiblížil starosta.

O tom, že atrakce je opravdu hojně navštěvovaná, svědčí i slova Tomáše Fialy.

„Chodím sem třikrát týdně, když je hezké počasí. Je tady opravdu hodně lidí, někdy je tady až zbytečně nacpáno. Zalezou si tady začátečníci i pokročilí, protože jsou zde různé lezecké trasy,“ zmínil dvacetiletý student. „Už se těším, až bude otevřena vnitřní stěna a budeme moct lézt i v zimě,“ dodal.

Lezecká věž v sadu Jožky Jabůrkové ve Vítkovicích je teprve druhou takovou atrakcí v České republice. Její stavba přišla na dva a půl milionu korun a podobná věž funguje v Plzni.