Pro místní obyvatele i návštěvníky z širokého okolí jde o velké pozdvižení, které se uskutečnilo celkově již po pětačtyřicáté a od obnovení slavnosti v roce 1993 po čtyřiadvacáté.

Vše vypuklo úderem sobotní půl třetí hodiny u místní mateřské školy, odkud se obcí za doprovodu dechové hudby vydal slavnostní krojovaný průvod s mažoretkami a skupinou historického šermu. Celou trasu lemovalo množství barevných fáborků, vládla příjemná venkovská atmosféra.

O slavnosti Honění krále je slavnost, která podle pověsti vznikla v pozdním středověku během třicetileté války. Místní chasníci tehdy měli honit švédského krále a jeho družinu, kteří se ve snaze pustošit a loupit dostali až na Hlučínsko. Když se však právě na území Lhotky snažili přejít řeku Odru, byli místními chasníky polapeni. Slavnost byla obnovena po pádu komunismu v devadesátých letech minulého století.

„Byli jsme tady už loni a opět je to moc pěkné, navíc vyšlo počasí. Mám tady i vnuka, který pochodoval v průvodu hned v první řadě," svěřil se Deníku jeden z návštěvníků akce, Luděk Kucharčík.

Těch do Lhotky na tradiční slavnost zavítalo několik stovek. Průvod už tradičně zablokoval hlavní tah obcí, kudy prošel na louku za místní sportovní halou, kde se uskutečnilo samotné Honění krále.

„Moc se nám tady líbí, je to taková příjemná venkovská slavnost. Všichni jsou tady takoví milí a vstřícní, což se dnes často nestává. Navíc je dobře, že malý vidí dobové kostýmy a kroje, největší radost ale má tady z těch koníčků," řekla k vrcholu akce Renáta Marcalíková z Michálkovic, která na Honění krále zavítala s malým synem, sama už počtvrté. Před lety se o akci dozvěděla náhodou od místní kamarádky a dnes na ni nedá dopustit.

Stálých návštěvníků bylo na Honění krále nespočet, přišla zřejmě i většina místních obyvatel, kteří se poté mohli zabavit u večerního vystoupení kapely Elvis Presley Revival Band. Akcí, která se uskutečnila v součinnosti s Jízdním oddílem Městské policie Ostrava, provázel Vladimír Polák z Národního divadla moravskoslezského.