Ani čtvrtý týden od chvíle, kdy hutníci zmizeli doma „na překážce“, k jejich návratu zpět do fabriky nedojde. Deníku to potvrdila mluvčí podniku Kateřina Zajíčková. „Zaměstnanci Liberty Ostrava pokračují na takzvaných jiných překážkách na straně zaměstnavatele, a to do 22. ledna, kdy je budeme informovat o dalším vývoji situace,“ komentovala mluvčí další oddálení termínu. Původně se měli zaměstnanci vrátit do práce 3. ledna, poté 9. ledna a 16. ledna.

Už dříve huť informovala, že lidé dostanou zaplaceno plných 100 procent mzdy, přesto bylo na šest tisíc lidí v nejistotě, zda k tomu s ohledem na řadu jiných nesplněných slibů skutečně dojde.

„Samozřejmě strach byl. Řešili jsme to s chlapy z různých provozů, všude byly obavy," potvrdil jeden z pracovníků rourovny. „Peníze dorazily,“ potvrdilo však nakonec Deníku několik na sobě nezávislých lidí. „Výplata byla v řádném termínu vyplacena všem zaměstnancům, nejpozději v pondělí 15. ledna ji v závislosti na bance mají na účtu,“ paušalizovala situaci Kateřina Zajíčková.

Na další výplaty potřebují peníze od Liberty

O dvacet procent méně z platu měly dostat stovky zaměstnanců dodavatele energií do huti, společnosti Tameh Czech. „Všechno bylo bez problému. Výplata přišla, navíc docela brzy, výplatnice ještě s větším předstihem,“ uvedla pro Deník k otázce výplat také jedna z pracovnic Tamehu, toho času – jako naprostá většina dalších – doma na překážce s 80 procenty mzdy. V mezidobí se ale poohlíží po záložní pracovní příležitosti. A to kvůli přetrvávající nejistotě.

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank.
Zavření huti Liberty je stále pravděpodobnější. Kdo podle ekonoma situaci vyřeší

„Řekli nám, že na výplaty bude do února, přesněji řečeno za leden. Máme být na telefonech, dají nám vědět, až se něco změní,“ řekli už dříve Deníku zaměstnanci Tamehu.

Podle ověřených informací Deníku má Tameh na výplaty zaměstnancům na pár měsíců dopředu, v delším horizontu jsou závislé na platbách od Liberty. „Žádná významná platba od Liberty Ostrava na splacení dluhu zatím neproběhla, proto Tameh Czech nemůže vyrábět potřebné energie pro výrobu a většina zaměstnanců zůstává dál na takzvaných překážkách,“ zopakoval aktuální stav Schober.

Z nákupního centra Futurum v Ostravě zmizely lavičky.
Co nám to provedli? Zoufalí muži bloumají v nákupním centru Futurum v Ostravě

Situace by se mohla změnit, splní-li Liberty nařízení soudu, který jí přikázal uhradit část dluhu vůči Tamehu, a to navzdory moratoriu, tedy ochraně před věřiteli. „Oprávněnost nároku Tamehu na zaplacení dlužných faktur uznal i Okresní soud v Ostravě, který vydal soudní příkaz na okamžité zaplacení půl miliardy korun,“ upřesnil částku mluvčí Tamehu Patrik Schober. Veřejně se ví, že Liberty Tamehu dluží za energie asi dvě miliardy korun.

Přípravy na obnovení provozu, nebo matoucí manévr?

Ač tomu už spousta lidí nevěří, Liberty se pomalu připravuje na obnovení provozu. Nebo to tak alespoň vypadá. „V pondělí 15. ledna byl do ostravské hutě dovezen parní generátor, který má zajistit bezpečný restart koksárenských baterií,“ řekla Deníku Zajíčková. Dodala však, že to není úplně aktuální. „Generátor bude uveden do provozu v řádu týdnů,“ upřesnila. Už dříve huť přislíbila, že vysokou pec rozjede během ledna.

Městská nemocnice Ostrava projde nákladnou obnovou.
Obnova Městské nemocnice Ostrava. Cena nového projektu je 5,2 miliardy korun

Problémy huti naplno vyeskalovaly na podzim. Vysoká pec je udržována v teplém útlumu od 23. října v důsledku poklesu poptávky na trhu a nerentabilní výrobě. Na přelomu léta a podzimu přestala huť platit dodavatelům a rostly její dluhy. Soud ochránil huť vyhlášením takzvaného moratoria nejprve před dodavatelem energií Tameh a následně před všemi věřiteli, než nyní přikázal uhradit Tamehu 500 milionů korun. Tameh skončil v úpadku, soud jej na vlastní žádost poslal do insolvence. Od druhé poloviny prosince jsou zaměstnanci obou společností doma na takzvaných překážkách a do práce chodí jen asi čtyři stovky lidí, kteří zajišťují nezbytnou údržbu areálu.