Už poosmé ostravská huť Liberty oddálila návrat většiny zaměstnanců do práce. Problém je pořád stejný – nejede elektrárna společnosti Tameh Czech, a tedy ani vysoká pec a ocelárna a většina areálu je bez tepla.

„Většina zaměstnanců pokračuje na takzvaných jiných překážkách na straně zaměstnavatele, a to do 26. 2. 2024 včetně,“ upravila huť datum v jinak pravidelně zasílané informativní zprávě. Jako by se z toho stala rutina, na zlost lidí ohledně stávající situace nehledě.

Strážníci se zaměřují na kontrolu dětí a mladistvých.
VIDEO: Razie na Stodolní. Třináctiletý chlapec nadýchal přes promile alkoholu

Ohledně provozu Liberty, kde dochází do práce asi šest stovek lidí zajišťujících převážně nezbytnou údržbu, se toho příliš nemění. Pro nejbližší dny jsou v plánu jen dílčí změny.

„V pondělí se na rourovně zprovoznila svařovna, a to díky kotelnám, které jsou již zprovozněny. Už v závěru minulého týdne se podařilo rozjet výrobu svodidel. Dále se snažíme o zajištění externího vstupního materiálu pro rozšíření výroby. Minulý týden také byla zprovozněna kotelna na koksovně. Během týdne budou provedena technická opatření pro zajištění jejího provozu na plný výkon,“ uvedla mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková s tím, že souběžně nadále probíhají opravy poškozených částí zařízení, které kvůli odstávce poškodil mráz.

Halda Heřmanice, 20. prosince 2023, Ostrava.
Nová šance pro heřmanickou haldu? Majitel říká: sanujte zadarmo. Diamo to popírá

„Náš podnik zůstává solventní a nadále dodržuje závazky vyplývající z všeobecného moratoria. Navzdory problémům, kterým čelíme, budeme i nadále přijímat veškerá nezbytná opatření, abychom udrželi stabilitu naší společnosti,“ zaslala huť informace, které mnohým znějí jako prázdné fráze. Zejména Tamehu, po kterém Liberty požaduje úpravu smlouvy o dodávce elektřiny. Tameh naopak nejprve požaduje splacení části dvoumiliardového dluhu, který vůči němu huť má, k úhradě alespoň půl miliardy ji už na přelomu roku vyzval Okresní soud v Ostravě. Bezvýsledně.

Všechny naše texty ke kauze Liberty najdete zde.

„Vedení společnosti Tameh se shoduje s insolvenčním správcem na tom, že před obnovením dodávek energií musí Liberty Ostrava nejdříve zaplatit podstatnou část svého více jak dvoumiliardového dluhu, dále náklady na rozjezd a udržení provozu a kompenzovat emisní povolenky,“ trvá na svých podmínkách Tameh. Mluvčí Patrik Schober také uvedl, že huť navzdory svým prohlášením s Tamehem nejedná a dosud poslala jediný dopis.

Na čtvrtek 22. února ve 12 hodin je k hlavní bráně Liberty Ostrava svolána protestní akce odborů. „Budeme chtít zastupovat zaměstnance Liberty, aby nepřišli o svá místa, aby se majitel společnosti opravdu začal chovat jako řádný hospodář, aby se finanční prostředky, které byly vyvedeny, vrátily zpět. Žádám členy v rámci veškerých konfederací a odborů v republice a taky veřejnost, ať nás přijde podpořit. Řešení by mělo nastat opravdu velmi brzy, aby nejistota a obavy ze sociálních dopadů na region byly co nejdříve zažehnány,“ vyzval Roman Ďurčo, předseda celostátního odborového svazu KOVO.

Krize v Liberty Ostrava v kostce

Problémy huti naplno vyeskalovaly na podzim. Vysoká pec je udržována v teplém útlumu od 23. října v důsledku poklesu poptávky na trhu a nerentabilní výrobě. Na přelomu léta a podzimu přestala huť platit dodavatelům a rostly její dluhy. Soud ochránil huť vyhlášením takzvaného moratoria nejprve před dodavatelem energií Tameh (nyní už zrušeno) a následně před všemi věřiteli, než přikázal uhradit Tamehu 500 milionů korun. Peníze zatím huť nezaplatila. Tameh skončil v úpadku, soud jej na vlastní žádost poslal do insolvence. Od 22. prosince jsou zaměstnanci obou společností doma na takzvaných překážkách, výroba stojí a do práce chodí nyní jen asi šest stovek lidí, kteří vesměs zajišťují nezbytnou údržbu areálu. Administrativní pracovníci pracují z domu. Liberty říká, že restrukturalizaci může zahájit po zahájení dodávek energie od Tamehu, ten zase plánuje zprovoznit elektrárnu po zaplacení dluhu za energie, který vůči němu od podzimu Liberty má. Podle zákulisních informací má o koupi Liberty Ostrava zájem miliardář Jaroslav Strnad prostřednictvím holdingu CE Industries, výslovně to ale nepotvrdil. V polovině února do Česka v tichosti zavítal majitel Liberty Sandžív Gupta, v Praze se sešel s insolvenčním správcem Tamehu a požádal ho o schůzku s představenstvem firmy. Ostravě se vyhnul, odbory jeho přístup odsoudily. Restrukturalizační správce Liberty mezitím navrhl předčasně zrušit ochranné moratorium před věřiteli huti. Krajský soud v Ostravě o tomto návrhu bude jednat na neveřejném slyšení 28. února.