V prvním kolečku byli přítomni také zástupci vlády, ve druhém pak ostravský primátor, moravskoslezský hejtman, zástupci managementu Liberty i odborů, rovněž i úřadu práce a MS paktu zaměstnanosti. Ze zjevných důvodů. Strach o práci je při aktuálně de facto ukončeném provozu Liberty Ostrava kvůli chybějícím energiím Tamehu na místě.

Peníze od Liberty na tři měsíce pod zámkem
Už nikoli jen dodavatel energií Tameh Czech, ale ani ostatní věřitelé, kteří po huti požadují své peníze v celkové hodnotě 7 miliard korun, se nedomohou svých pohledávek dřív než za tři měsíce. Právě na tuto dobu dnes Krajský soud v Ostravě vyhlásil hromadné moratorium, tedy ochranu před věřiteli. Nebude-li huť chtít, což podle všeho nebude, svých peněz se dřív nikdo nedomůže. Opatření má usnadnit restrukturalizaci firmy a pozdější řízené vyplácení pohledávek. Ustanoven byl už také restrukturalizační správce. Informaci uveřejnil Krajský soud v Ostravě na své úřední desce.

Aktuální plán Liberty Ostrava, která od zítra nechá zaměstnance se sto procenty platu na takzvané překážce doma, je vše rozjet po Novém roce.

„Návrat 3. ledna bude záviset na řešení situace s Tamehem, bez nich nelze rozjet vysokou pec. Může se také stát, že tehdy přijdou lidé do práce a zase půjdou domů. Stojí celá huť,“ popsal situaci výkonný ředitel Liberty Ostrava Pavel Šedivý, zmínil však, že prioritou vedení je zachovat zaměstnanost. Zmínil také, že díky Veolii se po zajištění tepla do Vratimova podařilo zajistit ho i pro ubytovny v Kunčicích, kde hrozilo, že přes Vánoce zůstanou „na suchu“.

Podle ostravského primátora Jana Dohnala, který na magistrátu „hostil“ první schůzku, došlo k dílčímu posunu.

„Tehdy jsme měli informaci, že odstavení koksárenské baterie bude definitivní, nyní se to posunulo do fáze, kdy jsme blíže tomu, že se podaří obnovit výrobu v plném procesu,“ zmínil Dohnal, který sice bere informace s rezervou, ale alespoň se podle něj zvýšily šance. „Jsem optimista. Věřím, že začátkem ledna přijdou zaměstnanci zpět do práce a budeme se moci bavit o obnovení výroby,“ dodal primátor s tím, že klíčovou roli bude hrát konkursní správce energetické společnosti Tameh.

Bývalý závod ArcelorMittal Ostrava, dnes Liberty Ostrava. Ilustrační foto.
Liberty představila další optimalizační plán, Tameh poslal soud do úpadku

Odbory návratu do práce po Novém roce nevěří

Předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo tak optimistický není. „Skutečně jsme se bavili, že prioritou pro všechny je zachování zaměstnanosti. Rád to slyším, obzvlášť poté, kdy se vládní zástupci ozývali s tím, že jsou zaměstnancům schopni pomoci přes úřad práce, s tím jsme se nemohli spokojit,“ uvedl Roman Ďurčo a potvrdil, že Liberty se tváří, že chce zachovat stoprocentní zaměstnanost.

Liberty Ostrava. Ilustrační foto z archivu Deníku.
Tameh Czech řízeně ukončí provoz do středy. Co to znamená pro Liberty Ostrava

„Rozhodně však nejsem optimista a myslím, že 3. ledna firma provoz neobnoví. Bude třeba spousta peněz, bude to i technologicky obtížné, myslím si proto, že provoz se rozjede později, je ale nutné tlačit na majitele obou firem, Liberty i Tamehu, aby se dospělo k dohodě,“ dodal odborář, který věří, že Liberty zase začne generovat peníze, aby mohla splatit své závazky.

Věřitelům z řad sesterských firem Liberty dluží na sedm miliard korun, z toho asi dvě miliardy Tamehu. 1,5 miliardy korun dluží huť také státu. „Stát už nebude sloužit jako kasička pana Gupty, ani jako jeho záložna,“ řekl už včera médiím ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Krize může ovlivnit 30 tisíc lidí

Hejtman Jan Krkoška dostal k rukám nový restrukturalizační plán huti. „Je důležité, aby lidé dostávali plat a aby se vedení Liberty 3. ledna jasně projevilo, jak bude fungovat dál. O rozjetí vysoké pece nás opakovaně ujistilo,“ uvedl hejtman Jan Krkoška, podle něhož se celá krize týká šesti tisíc zaměstnanců v huti, patnácti tisíc lidí v návazných firmách užšího okruhu a celkem asi třiceti tisíc lidí všech navázaných firem.

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank.
Zavření huti Liberty je stále pravděpodobnější. Kdo podle ekonoma situaci vyřeší

Závěr roku však hutníci stráví doma. „K úplnému zastavení dodávek všech energií do Liberty Ostrava dojde ve čtvrtek odpoledne, tak jak bylo domluveno s představiteli vlády. Všech 325 zaměstnanců je dál zaměstnáno ve společnosti Tameh a velká část bude na tzv. překážkách,“ informoval mluvčí Tamehu Patrik Schober. Kvůli dluhům Liberty je Tameh v insolvenci.

Liberty Ostrava, chtě nechtě, hraje ruskou ruletu. Jak dlouho je huť schopná udržovat klíčové provozy v teplém útlumu, totiž nikdo netuší. „Vždycky jsme se učili, že je to těch pár týdnů. Myslím, že to ale přesně nevědí ani sami vysokopecaři,“ přiznal šéf Liberty Ostrava Pavel Šedivý. Samotná vysoká pec je v útlumu od 23. října. V případě vysokopecních koksárenských baterií se definitivní odstavení týká baterie č. 11. „Baterie č. 1 a 2 jsou topeny, ale nevyrábějí," uvedl Šedivý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Velká huť nebo malý pekař, pomoci se musí všem podnikatelům stejně, řekl hejtman

Zdroj: Deník/Kateřina Součková