Někteří se s ní už přímo setkali, jiní naštěstí ne, ale mají z ní strach. Dvanáct stovek lidí se v sobotu sešlo před ostravskou radnicí na Prokešově náměstí, aby společně podpořili nemocné rakovinou v rámci akce Běh pro život. Stačilo málo: vyplnit registraci, zaplatit startovné dvě stě korun a v modrém tričku se vydat na čtyřkilometrovou trasu Komenského sady.

„V pětadvaceti jsem měl leukemii. Nebylo to jednoduché a jsem rád, že jsem se vyléčil. Chtěl bych pomoci lidem, kteří si něčím podobným právě procházejí,“ vysvětluje Martin Kotek, jeden z účastníků, proč se rozhodl přijít. „Nikdy nevíme, kdy se nás to může týkat, a proto bychom neměli být lhostejní,“ dodává Kotek.

Také Marcela Kaniová poznala, jaké to je, bojovat s rakovinou. „Měla jsem před více než deseti lety rakovinu prsu a na to, co jsem tehdy prožívala, nevzpomínám ráda. Akce, jako je tato, ráda podpořím,“ míní devětašedesátiletá žena, která na Běh pro život dorazila s kamarádkami. „Je docela horko, takže asi nepoběžíme, ale trasou se projdeme. Bude to taková procházka pro dobrou věc,“ usmívaly se ženy.

Manželů Václavíkových se rakovina zblízka ještě nedotkla. „V rodině naštěstí nemáme nikoho, kdo by touto nemocí trpěl. Myslíme, že je důležité pomoci těm, kteří tolik štěstí neměli,“ shodli se Václavíkovi.

V půl třetí se všichni účastníci společně rozcvičili a půl hodiny na to běh odstartoval patron akce, zpěvák Petr Bende. Veškerý výtěžek Běhu pro život, který podporuje Nadační fond Tesco, bude věnován Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek na výzkum léčby dětské rakoviny. Cílem čtvrtého ročníku je vybrat tři a půl milionu korun.