Připravilo jej středisko Europe Direct Ostrava ve spolupráci s Ostravským informačním servisem. V několika brožurách je zpracován přehled řešení základních situací, se kterými se mohou lidé setkat při svých cestách do zemí Evropské unie. „Základem balíčku je brožura Cestování po Evropě 2013 2014, kterou vydala Evropská komise.

Ta obsahuje informace o pravidlech výběru hotovosti a platbách kartou, zajišťování zdravotního ošetření, limitech přepravy zboží zakoupeného ve státech EU, pravidlech cestování s domácími mazlíčky a další. Součástí je také přehledná mapa Evropy, uvedl Tomáš Majliš ze střediska Europe Direct Ostrava. Lidé najdou v balíčku i další sešitky, z nichž se dozví, na co si dát pozor v půjčovnách automobilů, jaká práva mají jako cestující v letecké dopravě nebo jak reklamovat zboží, které si na dovolené zakoupí.

„Tyto materiály by neměly chybět nikomu, kdo se vydává na cestu a chce strávit ničím nerušený pobyt v zemích unie," uvedla Mirka Matochová z Europe Direct Ostrava.

Jak doplnila, lidé si mohou balíček vyzvednout každý všední den od 13 do 17 hodin a v sobotu od 10 do 14 hodin.

Vyfoťte se s hvězdičkou
Informační středisko Evropské unie Europe Direct Ostrava je zřízeno Evropskou komisí. V Ostravě působí od počátku roku 2013. Středisko je určeno veřejnosti, informuje o aktualitách Evropské unie, pořádá workshopy, semináře, přednášky a jeho úkolem je také přiblížit občanům někdy obtížně srozumitelné záležitosti týkající se Evropské unie. Všechny služby jsou poskytovány zdarma. V současné době se může kdokoli zúčastnit fotografické soutěže s názvem Cestujeme s hvězdičkou. Podmínkou je vyfotit se s unijní hvězdičkou (lze ji stáhnout ze stránek www. europedirect.cz/ostrava) ve kterémkoli státě Evropské unie (včetně ČR). Do 30. září stačí foto zaslat na adresu ostrava@europe-direct.cz. Můžete vyhrát dort.