Ostravská zoo si zatím jen může nechat zdát o movitém majiteli realit, který je z lásky k cizokrajné fauně odkáže právě jí. Není to ovšem nemožné. Například pražská zoo si loni do rozpočtu přilepšila mimo jiné kulaťoučkými čtyřmi miliony, které utržila právě za prodej zděděných pozemků. Ovšem ani ta ostravská není popelkou. Zde sice nic podobného nezdědili, ale dárci a sponzoři na zvířátka dají.

„V naší zoo lidé mohou přispívat skrze adopci zvířat či sponzorství. V obou případech si mohou vybrat konkrétní zvíře, ke kterému chovají zvláštní sympatie. Sponzoři a dárci se významným způsobem podílejí na fungování a rozvoji naší zoo. Jedná se o firmy, organizace, nadace ale i drobné dárce jednotlivce či školní skupiny. Je jich kolem dvou set," říká Simona Zvolánková z ostravské zoologické zahrady. Jen v loňském roce dárci a sponzoři přispěli této příspěvkové organizaci města částkou 1,9 milionu korun.

Milionová sbírka

To Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea, dodnes s vděkem vzpomíná na starší paní, která v roce 2008 muzeu darovala vzácnou starožitnou sbírku hodin a historický klávesový nástroj. „Šlo o největší dar, jaký jsme od soukromé osoby dostali. Sbírka má hodnotu milion korun," říká Kábrtová. Jak doplnila, na pracovníky muzea se tu a tam obrátí lidé, kteří zdědili staré věci a je jim líto je vyhodit. „Často jde o oděvy, klobouky, boty, obrazy nebo nábytek z první republiky."

Dvakrát už v minulosti dědila i ostravská fakultní nemocnice. „V jednom případě se jednalo o odkázání části nemovitostí, která byla následně zpeněžena prodejem. Ve druhém případě šlo o odkázání finančních prostředků ve výši zhruba půl milionu korun," potvrdil mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Zato s dary pro nemocnici byste neuspěli. „V souvislosti s novým zněním občanského zákoníku nemůžeme přijímat od našich pacientů dary," vysvětlil Oborný.

Dům pro charitu

Na charitu Ostravané nepamatují o nic více než na ostatní organizace. Nedávno proběhla napříč republikou kampaň neziskových organizací, které poskytují nejrůznější sociální služby. Ty chtěly právě na problém upozornit a prosadit možnost, aby lidé mohli část majetku odkázat právě na dobročinné účely.

„Odkaz majetku na podporu poskytovaných sociálních a zdravotních služeb je v praxi Charity Ostrava sporadický jev," připouští také mluvčí ostravské Charity Dalibor Kraut. „V minulosti jsme se s tím setkali ve dvou případech. Jednalo se o majetek v hodnotě řádově desítek tisíc korun. Výtěžek z jeho z prodeje byl využit na zajištění provozních nákladů poskytovaných služeb a na financování aktuálních investičních potřeb, převážně rekonstrukce zastaralých charitních domů.

Loni však Charita obdržela od soukromé dárkyně rodinný dům se zahradou v Ostravě-Radvanicích. „Po dílčí rekonstrukci jej využíváme pro provoz šesti startovacích bytů pro lidi ohrožené sociálním vyloučením," dodal Kraut.