Lidé by podle slov primářky oddělení všeobecného praktického lékařství fifejdské nemocnice Marty Pískovské měli svůj pobyt venku omezit na minimum, vycházet ven, jen pokud je to nezbytné, a raději trávit svůj čas doma v teple.

„Všem doporučuji, aby při delším pobytu v mrazivém počasí chránili svou pleť mastným krémem. Teplá obuv, oblečení, rukavice, šála a čepice by měly být samozřejmostí,“ dodala Pískovská.

Nejen fyzicky však zima působí na mnohé Ostravany. Z nedostatku slunečního světla mívají lidé deprese a kvůli mrazivému počasí se lidem špatně vstává a nejraději by zůstali pod vyhřátou peřinou.

Zdravotní sestry a psychoterapeutky z Domu duševního zdraví v Ostravě se shodují, že nejlepším bojem proti zimním depresím a únavě je jakákoliv aktivita. „Lidé by si i přes zimní období měli najít nějakou aktivitu, ať už fyzickou nebo duševní. Pro boj s depresemi je ideální světelná terapie,“ radí.

Mrazy potrvají

Mrazivé počasí přetrvá i v následujících dnech. „Teplota se nijak výrazně měnit nebude. Stále očekáváme minus patnáct stupňů Celsia v nočních hodinách a přes den mezi minus dvanácti až minus osmi stupni Celsia,“ řekl Petr Grobek z Českého hydrometeorologického ústavu a dodal, žednes a zítrase dočkáme i lehkého sněžení.

Silničáři

Přestože sněhu moc nenapadlo, musejí být silničáři v pohotovosti.

„Celouúterní noc jsme měli venku všechny sypače a použili jsme přes 178 tun soli a chemickým posypem ošetřili přes 1980 kilometrů silnic. I když je málo sněhu, musíme jezdit, protože mráz se tlačí na vozovky a ty jsou kluzké. Vypotřebovali jsme přes patnáct tisíc litrů speciální solanky, která je účinná i při minus dvaceti stupních Celsia,“ řekl Deníku mluvčí ostravských komunikací Jiří Maléř.

Podle jeho slov kruté mrazy nijak znatelně nepoškozují vozovku. „Horší je to, když se střídají teploty, protože led roztaje, steče do štěrbin ve vozovce a při opětovném zamrznutí se tvoří výtluky a praskliny,“ uzavřel Maléř.

Lidé vyhledávají teplo v saunách

Lidé se snaží zahřát v těchto dnech jakýmkoli dostupným způsobem. Jedním z nich je i návštěva sauny či masážních salonů.

„Lidé si teď často vybírají dárkové poukazy, které dostali na Vánoce. Jedná se hlavně o masáž lávovými kameny, protože ta prohřeje celé tělo. Zvýšila se také návštěvnost infrasauny. Hodně lidí mi teď ale volá a odhlašuje se kvůli nemoci. Mrazy už trvají příliš dlouho,“ uvedla Věra Kovářová z wellness studia Minthe v Ostravě-Porubě.

Podle slov ředitele společnosti Sportovní a rekreační zařízení města Ostravy, s. r. o., Jaroslava Kováře se zvýšila návštěvnost sauny, nejen kvůli mrazům, ale hlavně díky rekonstrukci saunového centra v krytém bazénu v Ostravě-Porubě. „Posoudit, zda a jaký vliv mají současné mrazy na návštěvnost našich areálů, si netroufneme, ovlivňuje to spousta faktorů,“ dodal Kovář.

Prodej přímotopů se zvýšil

Některým je zima, i když si doma pustí topení naplno. Proto se mnoho lidí vydává do elektro prodejen a nakupuje přímotopy.

V ostravské prodejně Elektro media, sídlící v obchodním centru Laso v centru Ostravy, se prodej přímotopů zvýšil asi o dvacet až třicet procent, než tomu bylo před příchodem mrazů. Také v prodejně Okay se zvýšil zájem o přímotopy. „Každý den se jich prodá alespoň pět,“ řekla zaměstnankyně prodejny Okay v Ostravě-Zábřehu.

Lidé míří také do Teska. „Za poslední dva týdny jsme zaznamenali zvýšený zájem zákazníků jak o teplovzdušné ventilátory, tak i přímotopy (konvektory). Oproti lednu se v ostravských obchodech Tesco prodej ventilátorů zvýšil čtyřnásobně a vzrůst u prodeje přímotopů je padesátiprocentní,“ uvedla tisková mluvčí Tesco Stores ČR a. s. Eva Karasová. Zákazníci se nemusí bát, že by zboží nesehnali.

Podle Karasové je ho v současné době na skladech dostatečná zásoba a zásobení obchodů probíhá průběžně.

K TÉMATU: Provozy největších firem mráz příliš nekomplikuje

Ostravské firmy jsou na mráz připraveny, jako každým rokem ho očekávaly

I když tuhé mrazy v nejbližších dnech nepovolí, stavební a jiné práce ve velkých ostravských firmách pokračují bez větších problémů. Ty se týkají většinou jen dopravy nebo venkovních provozů.

„S mrazem jsme počítali, takže jsme pozastavili harmonogramy a přizpůsobujeme se nastávajícím podmínkám,“ popisuje situaci ve firmě ArcelorMittal tisková mluvčí Věra Breiová.

Potíže se podle ní týkají zejména surovin, které při přepravě zamrznou a všechny pak musí projít rozmrazovacími tunely. Zaměstnancům je s ohledem na teplotní podmínky zkracována pracovní doba a mohou využít vytápěných místností pro ně určených.

Nejinak je tomu i ve vítkovické Machinery Group. „Podmínky pro pracující i vybavení jsou v pořádku, firma je na mrazy standardně připravená,“ říká tisková mluvčí Eva Kijonková a dodává, že komplikace má pouze dceřiná společnost Vítkovice doprava, ale i tam jsou na rozmrazování kolejnic a jiné nesnáze připraveni.

Olomoucká stavební firma Gemo, která v Ostravě zastává hned několik zakázek, byla nucena pozastavit práce na administrativní budově v centru Nová Karolina. „Ostatní stavební práce probíhají v interiérech, takže tam žádné problémy nemáme,“ informoval Jiří Holotík z výrobního úseku.

V ostravské Feroně zavedli práci na dvě směny, velké haly jsou totiž v takových mrazech nevytopitelné. „Jedna směna se ohřívá, druhá mrzne,“ komentuje ztížené podmínky Jarmila Větrovská, vedoucí ostravské prodejny. „Není to ale poprvé, co situaci takto řešíme. Děje se to většinou každým rokem.“

Podle nejnovějších meteorologických předpovědí budou muset zaměstnanci snášet extrémní mráz ještě zhruba do 20. února.

POSTŘEH JAKUBA MALCHÁRKA

Ladovská zima

Když se člověk podívá ven a připomene si text písničky Ladovská zima od Jaromíra Nohavici, zjistí, že letos to platí tak napůl.

Na střechách nejsou sněhu kupy a nikdo nemusí mazat záda, aby každý den odhazoval „to mokré bílé svinstvo“, ani děti nikde z povinnosti nesáňkují.

Zato třicet pod nulou skoro je. Hrudky v mogulu se pomalu dělají taky a lidem mrznou líce, kupují přímotopy a chodí se vyhřívat do sauny. Fakt je, že kdyby praotec Čech popošel pár tisíc kilometrů jižněji, mohli bychom se v klidu u moře v plavkách válet a stěžovat si na nesnesitelné horko.

ADÉLA VYVIJALOVÁ
JAKUB MALCHÁREK