„Otevíráme v osm a už o půl stálo venku sedm lidí, není to běžné,“ navazuje jedna z pracovnic v kontaktním centru, které má největší český výrobce elektřiny v moravskoslezské metropoli jediné. Ráno ve čtvrtek se pořadové lístky tisknou od jedničky, krátce po poledni přesahují stovku.

„Sviňárna! Koncem září jsem od Bohemia Energy dostal přípis, že se bude zdražovat a čekal nový rozpis plateb. Místo toho skončili,“ láteří Jiří z Poruby, jemuž táhne na sedmdesátku. Je však hotový, dodavatele elektřiny má nově zajištěného po dvouapůlhodinovém čekání v ČEZu.

„Celý život jsem brala proud od našich elektráren, jen před dvěma roky se nechala zlákat Bohemia Energy. A co z toho? Potíže,“ říká Alena dorazivší z opačného ostravského sídliště, z Výškovic. Je jí sedmašedesát a podobného věku je v zákaznickém centru v tento den drtivá většina.

Čekající zákazníci 29, maximální doba čekání 02:50:34; to svítí na monitorech okolo půl jedné odpoledne. Žádnou frontu na Nádražní třídě 617/32 však vidět není, všichni přítomní zabírají místa vevnitř v pobočce ČEZ. Kde jim trpělivě a dokola vysvětlují, že není důvod bát se či panikařit.

„Zůstaňte v klidu, odstřižení od dodávek elektřiny nehrozí, sami se se do pěti dnů ozveme, je to naše zákonná povinnost,“ upozorňuje Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ. A odhaduje, že její zákaznická centra zaznamenávají po krachu Bohemia Energy třikrát více návštěvníků a taktéž volajících.

„Není nutné, aby nás aktivně kontaktovali. Žádám teď naopak o to, aby jste nám pobočky ani call centra nezahlcovali. Ubezpečujeme, že o všechny bude postaráno,“ vzkazuje Sobol. ČEZ je podle něho připraven na roli „Dodavatele poslední instance“, nedělá to ostatně poprvé a vyzná se.

K TÉMATU

Dodavatel poslední instance, neboli DPI je v Moravskoslezském kraji jediný: ČEZ Prodej. Jeho úkolem (tak jako ostatních DPI v republice) je chránit klienty před výpadkem dodávek elektřiny. Pokud některý z obchodníků – jako právě nyní Bohemia Energy – ukončuje činnost, DPI automaticky přebírá jeho zákazníky v daném regionu, dodává jim komodity za ceny stanovované metodikou Energetického regulačního úřadu, a to nejdéle po dobu šesti měsíců.