DENÍK ODPOČÍTÁVÁ

Že má ostravská kultura zbytku republiky, potažmo Evropě, co říct, ukázal nejnovější průzkum agentur Datamar, Mr. Think, Ipsos Tambor a Temper Communication. Ty oslovily celkem 2262 lidí v celé republice. V boji u kulturní titul je pro většinu z nich moravskoslezská metropole jasným favoritem.

„Ostrava byla pozitivně hodnocena z hlediska rozvoje kultury. V současné době se 42 procent obyvatel domnívá, že je zdejší kulturní sféra rozvinutější než ta plzeňská. O opaku bylo přesvědčeno 27 procent dotázaných,“ přiblížil jeden z výsledků průzkumu Michal Bayer z tiskového oddělení ostravského magistrátu.

Předností Ostravy je podle dotázaných také to, že se do ní za kulturou sjíždějí lidé i z okolních měst a zemí. Do Plzně se naopak přespolní vydávají „jen“ kvůli pivu. Mnohem více lidí také znalo nějakého ostravského umělce.

„Nejčastěji oslovení zmiňovali Jarka Nohavicu, Marii Rottrovou nebo Věru Špinarovou. Nějaké zdejší umělce znalo bezmála 55 procent dotázaných. U umělců z Plzně lidé více tápali, na nějakého si vzpomnělo 17 procent lidí. Nejvíce jich jmenovalo divadelního režiséra Antonína Procházku,“ uvedl dále Bayer.

Dokáže podle Vás Ostrava porazit Plzeň v souboji o EHMK 2015?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Podle Čestmíra Kopeckého, šéfa týmu Ostrava 2015, výsledky průzkumu dokazují to, co je zřejmé. Tedy specifičnost ostravské kultury v tom, že má velké osobnosti, které se ke svému městu hrdě hlásí. A že je s městem neodmyslitelně spjatá.

„Ostrava zásadním způsobem obohacuje českou kulturu. Často se potkávám s lidmi z jiných měst a ti v devětadevadesáti procentech říkají, že Ostrava má větší šanci vyhrát. Více si to zaslouží a více to potřebuje,“ konstatoval Kopecký.

Průzkum se zaměřil i čistě na názor Ostravanů a na to, jak vnímají kandidaturu na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Za důležitou ji považuje osmdesát procent z dotázaných – převážně vysokoškoláci a středoškoláci s maturitou.

„Jak vyplývá z jednotlivých průzkumů, Ostravané kandidaturu podporují, podobně jako ostatní obyvatelé České republiky, kteří by investice do dalšího rozvoje kultury směřovali spíše do Ostravy, než do Plzně. Věřím, že se nám podaří splnit toto přání a kulturní titul v září získáme,“ vyjádřil se primátor Petr Kajnar.


Komisaři přijedou obhlídnout Ostravu už za týden

Od úterý přesně za týden zavítá do moravskoslezské metropole čtveřice komisařů, která o den později spolurozhodne o tom, zda bude Evropským hlavním městem kultury v roce 2015 Ostrava, nebo Plzeň. Čekat na ně bude celodenní prohlídka města.

„Komisaři vždycky chtějí vidět něco, co už se realizuje. Nejen plány a vize, které se nedostaly dál než na papír. Jsem proto rád, že jim budeme moci ukázat rozestavěnou přístavbu divadla loutek nebo je vzít do Dolní oblasti Vítkovic,“ vyjádřil se Čestmír Kopecký, šéf týmu Ostrava 2015.

I velká ostravská vize jménem Kulturní klastr Černá louka však příští úterý bezesporu přijde na přetřes. Kromě toho se komisaři dozvědí podrobnosti o zhruba desítce zdejších akcí plánovaných na rok 2015.

„V druhé přihlášce máme asi pětašedesát různých kulturních akcí, které by tady v roce 2015 byly. Je ale jasné, že během jednoho dne nemůžeme stihnout ukázat komisařům vše ve městě a ještě je seznámit s programem do detailů,“ uvedl dále Kopecký.

O den později, tedy 8. září, se v Praze rozhodne, které město bude za pět let hostit kulturní olympiádu. Prezentace ostravské přihlášky začne v 11 hodin dopoledne. Ortel, na kterém se shodne celkem třináct komisařů, by měl být vyřčen ve čtvrt na pět odpoledne.

Ostravané budou moci tuto událost sledovat v přímém přenosu na Masarykově náměstí, kde budou velkoplošné obrazovky. Happening ale doplní další bohatý program, jako třeba koncert kapely Kryštof. Podle spontánních reakcí lidí to vypadá, že účast na náměstí bude hojná.

„Ještě jsem za svou kariéru nezažil žádný projekt, který by měl tak velkou podporu lidí. Radost mi dělá to, že se k němu hlásí spontánně – zkrátka proto, že ostravské kultuře fandí,“ konstatoval primátor města Petr Kajnar.

Všechny články kostravské kandidatuřeČTĚTE ZDE!