Tři, dva, jedna, start! Takhle tradičně zahájila starostka městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková sobotní in-line závod na bruslích. Pak si sama obula brusle a po krátkém tréninku na trávě se vydala na trasu za obyvateli „svého“ obvodu.

„Jako mladé děvče jsem krasobruslila, ale pak jsem si rozbila bradu. A tak jsem toho nechala. Jízdu na těchto bruslích jsem už zkoušela, ale zatím to moc neumím,“ přiznala starostka, která své počátky raději svěřila pod dozor instruktorky.

Trasa závodů vedla částí ulice Přemyslovců, přes ulici Emila Filly a Korunní zpět k radnici. Dráha byla na dvě hodiny uzavřena pro automobilový provoz. Rady od instruktorů in-line bruslení se na akci dostalo všem, kteří to potřebovali. „Učila jsem se, jak zabrzdit a na co si dávat při jízdě pozor,“ uvedla desetiletá Katka.

Podle odborných instruktorů dělají lidé, když začínají bruslit, často chyby. „Například si odmontují brzdu. A brzdí třeba kolečky, což se ale prodraží, protože se tím ničí. Brzdou se dá přitom zastavit velmi efektivně a rychle,“ říká instruktor bruslení Přemysl Novák z Hepa in-line school. Další chybou podle něj je, že lidé velmi málo používají při bruslení helmu. „Mají všechny možné chrániče, ale helmu ne, a ta je přitom nejdůležitější. Při bruslích se často padá na temeno hlavy, a to bývají vážné úrazy,“ upozornil Novák. Začínajícím bruslařům také poradil, aby poprvé nevyjížděli na hladký povrch, ale na brusle se nejdříve postavili třeba na trávě, vyzkoušeli si první krůčky a třeba i pád.

Sobotní akce byla první ze série sportovně-kulturních akcí, které pro následující rok připravila mariánskohorská radnice. Lidé se mají na akcích nejen pobavit a zasportovat, ale také si připomenout historii obvodu, ve kterém žijí. Programy budou probíhat pod názvem Čertoviny podle původního názvu obvodu Čertova Lhotka. Mezi akcemi, které Čertoviny nabídnou, je 3. října další bruslení, 17. října jarmark, poté drakiáda, lampiónový průvod, zimní radovánky, turnaj ve stolním tenise, orientační běh ulicemi Mariánských Hor a Hulvák či dětský den.