Ve zlatých časech velkých obchodních řetězců není pro provozovatele menších obchodů s potravinami snadné se uživit. Nejvíce jejich nezájem otevírat prodejny pociťují obyvatelé malých ostravských obcí a okrajových obvodů.

„Máme tady pouze jeden malinkatý obchůdek, kde jsou k dostání jen nejzákladnější potraviny a uzeniny. Jelikož se v sousedství nachází Makro či Tesco, je pro prodejce těžké se v této konkurenci udržet," sdělil starosta Nové Bělé Lumír Bahr, který je na druhé straně rád, že lidem v jeho obvodu je umožněno alespoň to.

Podobně jsou na tom v Proskovicích, kde mají na kopci prodejnu Budoucnost, ve Velké Polomi zase Jednotu. „Všichni ti starší lidé musí chodit tam. Odvěký problém je akorát to, že jsou tady potraviny o dost dražší," řekla paní Andrea z Velké Polomi.

Za nákupy k sousedům

K tématuPodle průzkumu portálu informaceofirmach.cz zaznamenal Moravskoslezský kraj od roku 2007 vůbec největší pokles počtu drobných obchodníků s potravinami v celé republice. Za posledních osm let zde skončil každý čtvrtý z deseti prodejců. Na konci minulého roku v kraji působilo 243 drobných prodejců s potravinami, což je o 168 méně než v roce 2007, tedy pokles o 41 procent.

Problematická je situace v obci Zbyslavice, kde k dnešnímu dni vypověděla službu prodejna sítě Coop, která byla jediná v obci, a necelých 700 obyvatel tak musí dojíždět za nákupy do okolí. Vedení obce už odkoupilo pozemek s budovou a vyhlásilo výběrové řízení na nového provozovatele. Ti se mohou hlásit do 25. ledna.

„Podmínkou je, aby se jednalo o provozovatele potravin a smíšeného zboží. Jednu nabídku na stole už máme, druhá je v jednání, ale věříme v řadu dalších," uvedla starostka Zbyslavic Regína Vřeská.

Nejen podle ní, ale i řady zbyslavických obyvatel je nutné, aby v obci obchod byl.

„Nedokážu si představit, že by zejména starší lidé, kterých u nás žije poměrně dost, museli dennodenně cestovat ojedinělými autobusy třeba do šest kilometrů vzdálených Klimkovic, kde mají alespoň Hrušku. Naším záměrem je do deseti dnů od vystěhování současného nájemce obchod znovu otevřít," dodala zbyslavická starostka Vřeská.

Růžová není situace ani v sousedním Čavisově.

Máte-li hlad, využít můžete jen služeb místního hostince. „Žádný obchod tady není. Za nákupem musíme dojíždět do vedlejší Dolní Lhoty nebo až do Vřesiny. Určitě bychom tady nějaký malý krám přivítali, ale chápu, že je to složité," říká jeden z místních, student Josef Vůjtek.

Pod jeho slova by se jistě podepsal David Škrabal ze Lhotky. „Kdysi tady byla Jednota, ale ta už je bohužel zavřená a všichni musí nakupovat cestou z práce nebo v takovém malém krámku v rodinném domě, kde mají aspoň pečivo nebo salám." Zmíněný krám je navíc podle starosty Josefa Šrámka pro nemoc dlouhodobě uzavřen. „V letošním roce by měl být vybudován v obci nový obchod," dal místním naději starosta obvodu Šrámek.

„Znovu bych neotvíral"

Provozovatelé obchodů se ale do podobných oblastí dvakrát nehrnou. Mnohdy je to zde spíše o službě lidu než o živnosti.

„Obchod mám už od roku 1993, ale dnes bych otevření prodejny na podobném místě nikomu nedoporučoval. Některé měsíce jsou dobré, ale konkrétně teď leden je úplně mrtvý," říká Radim Homola, majitel obchodu z Krásného Pole. V Pustkovci, Plesné či Nové Bělé mají relativně v dosahu alespoň velké supermarkety.