Na druhém místě u občanů všech tří uvedených měst skončily kriminalita, vandalismus, prostituce a drogy. Klidnými je však nenechávají ani bezdomovci, problémy s parkováním, doprava a bydlení pro mladé a seniory. Pražany navíc tíží i kauza karty opencard. Vyplynulo to z internetového průzkumu společnosti SANEP.

Co dál trápí občany?

Korupci jako největší problém označilo 12,5 procenta Pražanů a téměř 15 procent Brňanů. Mezi oslovenými Ostravany se pro ni vyslovilo asi 11 procent lidí. Zhruba jednou tolik jejich spoluobčanů ale uvedlo, že je nejvíce trápí špatné prostředí. Kriminalitu, vandalismus, prostituci a drogy považuje za velký problém devět procent Pražanů, 11 procent Brňanů a 11 procent obyvatel Ostravy.

Bezdomovci a squatteři trápí osm procent obyvatel metropole, téměř deset procent lidí v Brně a šest procent v Ostravě. Přibližně stejný podíl občanů v uvedených městech označil za problém parkování. K největším problémům tří nejlidnatějších aglomerací se přiřadily podle průzkumu hluk, nedostatek veřejné zeleně a řešení sociálního bydlení pro seniory a pro mladé rodiny.

V Praze znepokojuje i opencard

Pražané se navíc v souvislosti s korupcí stále zabývají kauzou opencard, která představuje největší problém pro 5,3 procenta obyvatel hlavního města. Naopak jako nejmenší problém vnímají lidé v Praze, Brně a Ostravě zdravotní péči, nedostatek možností sportovního a kulturního vyžití, dětských hřišť, kapacitu a dostupnost předškolních a školních zařízení a aktivit pro seniory. Průzkumu se ve dnech 26. srpna až 3. září zúčastnilo 1582 obyvatel Ostravy, 2304 Pražanů a 1435 občanů Brna ve věku 18 až 69 let.