„Zastupitelský klub hnutí Ostravak se rozhodl přijmout podmínky hnutí ANO a nadále tak pokračovat v současné koalici. Přestože obě naše hnutí disponují většinou zastupitelských mandátů (28) pro větší „pohodlí“ jsme navrhovali vytvoření funkční trojkoalice.

Náš návrh ANO odmítlo, nejprve se dohodlo s ostatními současnými koaličními partnery (ODS, KDU-ČSL) a nám předložilo pouze nabídku přistoupení k této dohodě. V konstruktivní snaze umožnit vytvoření funkčního vedení města na ni přistupujeme,“ uvedl Semerák.

Jednání bylo podle všeho tvrdé. „Hnutí ANO volby vyhrálo, zdaleka však nezískalo nadpoloviční počet mandátů. Přesto trvalo na většině v radě. Opakovaně jsme zástupce hnutí ANO přesvědčovali o tom, že taková dominance jednoho subjektu ve vedení nepředstavuje dobrý základ pro vzájemnou spolupráci,“ pokračoval Semerák, který odmítl informace, že by Ostravaku šlo o získání vyššího počtu pozic v radě, jak prezentovala některá média.

„Šlo nýbrž o nastavení spolupráce na partnerském principu. Vždy jsme si počínali konstruktivně a nechtěli jsme jakkoliv komplikovat rýsující se dohodu. Proto jsme tento požadavek přijali. Současně však věříme, že se v průběhu dalších jednání dokážeme shodnout na funkčním mechanismu, který zabrání případnému zneužití této většiny,“ zdůraznil Semerák.

Jasno začíná být také o složení rady města. „Nabídku na obsazení postu dvou náměstků primátora přijímáme. Do vedení resortů sociálních věcí a zdravotnictví + školství a sportu jsme nominovali dosavadního náměstka Michala Mariánka,“ uvedl Semerák. V praxi to znamená, že Michal Mariánek by měl mít na starosti hned dva resorty. „Nominanta na vedení resortu dopravy oznámíme později v průběhu koaličních jednání,“ pokračoval Semerák. Všeobecně se ale předpokládá, že tento resort povede stejně jako v minulých letech právě Lukáš Semerák.

„Součástí dohody je také vytvoření funkčních koalic Ostravak, ANO a ODS v obvodech Ostrava – Jih, Moravská Ostrava a Přívoz a Slezská Ostrava, které odrážejí výsledky voleb. Přijetí návrhu hnutí ANO na vytvoření koalice na stávajícím koaličním půdorysu považujeme za základ pro pokračování další spolupráce,“ dodal Semerák.