Tato psovitá šelma přitom úřaduje i na ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě. A tam je vítaným návštěvníkem. Na hřbitově totiž měli problémy s divokými králíky a zajíci, kteří se tam v klidu a bezpečí před přirozenými nepřáteli přemnožili. „Viděl ji tu tak před měsícem náš zahradník. A je pravda, že od té doby nemáme takové škody na keřích. Liška je totiž přirozeným predátorem zajíců, kteří nám tady okusovali ve velkém všechno, i chryzantémy na hrobech,“ konstatovala vedoucí oddělení hřbitovní správy Nataša Lukášová.

Čím to je, že liška z lesů utíká k lidským obydlím? Podle zkušeného myslivce a někdejšího předsedy okresního mysliveckého spolku v Ostravě Bedřicha Krčmáře je to tím, že následuje drobnou zvěř. „Bažanta v lese nemá, tak jde za potravou. Hlad je sviňa,“ říká Krčmář.

Zahlédnout zajíce, bažanta nebo srnu není v Ostravě nijak výjimečné. Hledají tu potravu a relativní klid. Oblíbili si okrajové části města, kde nikdo neseká, nehnojí, prostě nehlučí. A vyskytují se i v průmyslových zónách. Velké plochy plné keřů jim nahradily mizející remízky. Například v průmyslovém areálu ve Vítkovicích se usídlili bažanti.

Všimli jste si, že se zvěř stále více stěhuje do města?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Nejčastěji lze drobnou zvěř zahlédnout například v Heřmanicích, Michálkovicích, Nové Vsi, Slezské Ostravě, Hrabůvce a v některých částech Poruby. „V lesích na ně číhají jejich přirození nepřátelé, plaší je toulavé kočky a psi, vyrušují jezdci na čtyřkolkách, cyklisté a neukáznění návštěvníci. Z polí zase utíkají před zemědělskou technikou. Navíc přibývá výstavba, budují se nové komunikace, a tak zvěři ubývá přirozeného prostředí. Hledají proto klidové zóny a došli k závěru, že nejlépe je jim mezi domky, kde občas někdo zahodí něco, co je k jídlu,“ konstatoval Krčmář.

Lesní zvířata se přitom občas objeví i na opravdu frekventovaných místech. „Asi před sedmi lety se do centra Ostravy zatoulala srna, kterou tam nejspíše zahnalo auto. A například liška byla viděna na ústředním autobusovém nádraží. To je tak pět let,“ vyjmenoval Krčmář. Rozhodně přitom varuje před tím, aby se lišku pokoušel někdo hladit. „I když u nás vzteklina už sedmnáct let nebyla, přece jen jsou blízko hranice s Polskem a tam se sem tam vyskytne,“ upozornil Krčmář.

>> GLOSA AUTORKY

Město, kde lišky dávají dobrou noc

Lišky se zbláznily. Jinak to není možné. Místo, aby se spokojeně proháněly na čerstvém vzduchu v beskydských lesích, stěhují se do špinavého města. Zkušený myslivec jejich počínání zhodnotil konstatováním, že „hlad je sviňa a ony proto musejí následovat svoji potravu.“ Zajíci nebo srnky se totiž ve městě v blízkosti rodinných domků i paneláků zabydleli už dávno. Trochu se mi tomu nechce věřit, ale prý tady mají větší klid než v lese a na poli. Když se nad tím ale zamyslím, něco na tom bude. Kdo totiž může, opouští Ostravu hned po práci nebo alespoň o víkendu a míří na chatu či někam, kde se dá dýchat. Páteční kolony na výpadovce do Frýdku-Místku mluví za vše. A více než dva a půl tisíce lidí se z Ostravy za letošní první pololetí odstěhovalo natrvalo. Jestli to tak bude pokračovat, stane se Ostrava nakonec městem, kde budou dávat lišky dobrou noc. A to doslova. Jim totiž ještě nikdo neřekl, jak katastrofálně znečištěné ovzduší tady dýchají.