Vrátili jsme řeku lidem. S těmito slovy před měsícem přestříhával ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) pásku a slavnostně otvíral po letech dokončenou loděnici na soutoku řek Ostravice s Lučinou. Ačkoliv od této doby uplynuly čtyři týdny, loděnice veřejnosti stále neslouží. Přitom první místopředseda vodáckého spolku Odra, který je provozovatelem objektu, Josef Mlynář tehdy uvedl, že by loděnice měla být lidem otevřena v nejbližších dnech.

Loděnice na soutoku řeky Ostravice s Lučinou je dokončena. Veřejnosti ale prozatím otevřena není. Nefunguje ani úschovna kol

To se ale nestalo. Stejně tak se nerozjela ani slibovaná úschovna kol pro cyklisty.

„Od města jsme převzali objekt v těchto dnech. Je uveden do provozu, provozní hodiny nejsou, teprve to chystáme. Loděnice je určena pro sportovně-rekreační činnosti. Navíc určit provozní dobu bez toho, aby tam byli lidé, nelze. Dnes je otevírána v individuálních časech pro vodácké aktivity, ty se budou konat i v průběhu října. Veřejnost bude informována prostřednictvím webových stránek, které ale stále nejsou připraveny. Bohužel tuto sezonu jsme ze sportovního hlediska ztratili," řekl Josef Mlynář.

Loděnice by měla sloužit jako víceúčelové zařízení zaměřené na volnočasové aktivity, zejména vodácké, vodní sporty, a zároveň jako centrum pro související tematické vzdělávání. Své prostory by měla poskytnout nejenom pro vzdělávání související s vodními, ale také environmentálními aktivitami. Její součástí je i venkovní horolezecká stěna. Ani ta lidem k dispozici prozatím není.

Ještě letos?

Na otázky, zda se loděnice otevře lidem ještě letos, jakou nabídku akcí tam budou moci v budoucnosti využít a kdy bude otevřena úschovna kol, Josef Mlynář opět neuměl odpovědět.

Deník proto oslovil s dotazy také majitele loděnice město. „Pachtýř převzal objekt do svého užívání 15. září. Pachtovní smlouva neupravuje termín zahájení provozu, jejím obsahem je roční rozsah poskytovaných služeb pro zájmové organizace, odbornou i širokou veřejnost. V prvním roce provozu předpokládáme tedy pozvolné zahájení provozu s ohledem na náročnost přípravy aktivit," uvedla tisková mluvčí města Andrea Vojkovská.

Autorem původní myšlenky na stavbu loděnice byl vodácký spolek Campanula, který se však kvůli krácení dotací dostal do finančních problémů. Rozestavěnou budovu prodal městu a následně skončil v likvidaci. Jeho bývalí členové založili nový spolek vodácký klub Kaskády.

„Město vybralo provozovatele, kterého vybralo. Teď je to na něm, aby dokázal zajistit náplň, ke které se městu zavázal. Vodácký spolek Odra něco nabídl a měl by to splnit," uvedl k situaci předseda vodáckého klubu Kaskády Adam Šindler.

Objekt loděnice byl dostavěn v rámci Integrovaného plánu rozvoje města a byl zkolaudován na konci června. Rozpočet celého projektu byl vyčíslen na 27,6 milionu korun, z toho na samotnou dostavbu loděnice bylo určeno 15,9 milionu korun. Zbylé náklady si vyžádaly projekční práce, nákup pozemku a DPH.