Jak se nemoc do útulku „dostala"

„Infekční onemocnění do útulku zanesla právě přijatá štěňata," uvedla tehdy Deníku Jana Urbaníková, mluvčí městských strážníků, kteří měli správu útulku pro nalezená zvířata na starosti.

I když byl příjem a výdej psů zakázán, infekce se rychle rozšířila do všech částí útulku.

V důsledku nákazy tak zemřelo téměř čtyřicet psů. Naprostá většina z nich musela být utracena. Jednalo se především o štěňata do jednoho roku, kterým se už nedalo pomoci.

Po rozsáhlé epidemii parvovirózy převzal pod sebe útulek magistrát. Aby se už stejná situace neopakovala, došlo ke změně vakcinačních programů, dezinfekčních prostředků a byl vytvořen nový provozní řád psího útulku. Město dokonce zavedlo na podzim loňského roku naprostou novinku, možnost vyvenčit pejska z útulku.

Třikrát týdně vždy od 12 do 16 hodin si tak mohli Ostravané vyrazit na procházku v doprovodu „půjčeného" mazlíčka. Krátce nato se na stránkách psího útulku objevila zpráva o tom, že venčení útulkových psů musí být dočasně zrušeno.

„Vzhledem ke zhoršené nákazové situaci v regionu Ostrava vydává veterinární lékař Jan Nytra do zlepšení nákazové situace zákaz venčení psů veřejností," objevilo se na webu.

Hrozba epidemie

Parvoviróza začátkem prosince propukla v ostravském útulku znovu.

„Infekce postihla deset mladých psů a štěňat. Devět z nich bylo vyléčeno a dnes jsou u spokojených majitelů. U jednoho štěněte bohužel proběhla alergická reakce na protilátku, proto zemřelo. Považujeme ovšem za úspěch, že se nemoc nerozšířila do ostatních částí útulku. Udrželi jsme ji pouze v karanténě," sdělil veterinář Jan Nytra s tím, že zmíněná infekce se často vyskytuje u psů ze sociálně slabých lokalit.

„Parvoviróze se vyhnout nedá. Protože se jedná o běžné infekční onemocnění, vždy je důležitá včasná karanténa a účinná léčba. Největším zdrojem tohoto onemocnění jsou především psi ze sociálně slabých lokalit," dodal ostravský veterinář.

Přes 230 psích procházek

I když se psi potýkají se záněty dýchacích cest a infekčními průjmy, útulku podle Jana Nytry nyní žádná epidemie nehrozí. Ostravané už tak zase mohou své čtyřnohé zvířecí přátele vzít na procházku.

„Do této chvíle se uskutečnilo přes 230 útulkových venčení.

Někteří lidé přicházejí do útulku pravidelně pro své oblíbence, jiní si k pravidelnému venčení přejí pokaždé jiného psa," vyjádřila se k „nové" aktivitě mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.