K pondělku 18. června odstoupilo ze svých funkcí celé představenstvo a likvidátorkou byla jmenována Monika Vlnatá, řekl šéf představenstva Lonky Pavel Zábranský.

Vlastníkům Lonky se nepodařilo najít zájemce, který by firmu převzal i s jejími dluhy. O vstupu Lonky do likvidace rozhodla v pátek valná hromada. Cílem likvidace bude zpeněžit aktiva podniku a z výnosů vypořádat věřitele.

"Společnosti se nezdařilo dotáhnout jednání s potenciálními strategickými partnery do zdárného konce. Příčin je celá řada, například postup České správy sociálního zabezpečení, která uplatnila vysoké penále vůči Lonce za více než deset let zpátky a obstavila některé bankovní účty Lonky. Tím ještě více zhoršila její situaci a například ruský partner odmítl převzít v takovém stavu závazky Lonky," uvedl Zábranský.

Podle Zábranského měla o koupi firmy nebo o kapitálový vstup do ní či o koupi jejího výrobního areálu řada textilek především ze zahraničí. "Poté, kdy žádná z textilních firem nebyla ochotna do Lonky vstoupit, rozhodli se akcionáři pro vstup do likvidace," dodal. Výroba ponožek, která v Příboru existovala od roku 1872, zřejmě definitivně skončí, protože se podle Zábranského jeví jako pravděpodobné, že areál koupí investor z jiného oboru než textilního.

Majitelé zastavili výrobu ponožek a punčoch v Příboře na počátku letošního roku, protože jim chyběl provozní kapitál. Ke konci ledna podalo všech 105 zaměstnanců Lonky výpovědi. Textilka podle Zábranského doplatila na silnou korunu a neustála tlak levné asijské konkurence, která jí postupně odlákala řadu tradičních západoevropských odběratelů.

V roce 2005 Lonka vykázala auditovanou ztrátu 400.000 korun. Provozní zisk dosáhl šesti milionů korun, což bylo o osm milionů méně než v roce 2004. Posledním vlastníkem Lonky je pražská firma HKM Holding, která má 99 procent akcií.